SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Študenti prestížnej Oxfordskej univerzity odstránili portrét kráľovnej

Výbor študentského spolku odôvodnil odstránenie portrétu panovníčky z roku 1952 tým, že predstavuje nevítaný symbol "nedávnej koloniálnej histórie".

Britská kráľovná Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Britská kráľovná Alžbeta II. sa stala ďalšou obeťou tzv. kultúry rušenia.

Študenti na jednej z prestížnych oxfordských univerzít Magdalen College si odhlasovali odstránenie jej portrétu zo spoločenskej miestnosti, napísal britský denník The Telegraph.

Magdalen College je jedna z 38 autonómnych fakúlt Oxfordskej univerzity, píše server echo24.cz.

Výbor študentského spolku odôvodnil odstránenie portrétu panovníčky z roku 1952 tým, že predstavuje nevítaný symbol "nedávnej koloniálnej histórie".

Skryť Vypnúť reklamu

"Bolo rozhodnuté ponechať spoločnú miestnosť neutrálnu. Spoločenská miestnosť má byť priestorom pre všetkých, aby sa cítili vítaní," povedal denníku The Telegraph šéf študentského spolku Matthew Katzman.

Hlasovanie vyhlásili v záujme domácich i zahraničných študentov, ktorým by obraz koloniálnej panovníčka mohol vadiť. Podľa predsedu výboru bol už portrét zložený zo steny a uložený v sklade.

Akademickí zástupcovia Magdalen College uviedli, že nebudú do rozhodnutia študentov zasahovať. A to napriek dlhoročnému vzťahu medzi kráľovnou a univerzitou.

Alžbeta II. tam pri návšteve v roku 1948 získala čestný doktorát, naposledy ju britská panovníčka navštívila v roku 2008 pri príležitosti 550. výročia fakulty.

Rozhodnutie odstrániť portrét kráľovnej vyvolalo rozsiahlu kritiku, okrem iného aj od britského ministra školstva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Študenti Oxfordskej univerzity odstraňujú obraz kráľovnej - to je jednoducho absurdné," povedal Gavin Williamson.

Zdôraznil, že Alžbeta II. je hlavou štátu a symbolom toho najlepšieho v Spojenom kráľovstve a presadzovala myšlienky tolerancie aj všade po svete.

"Smutné je, že si myslíte, že ľudia z oxfordskej Magdalen College sú primerane bystrí, ale toto rozhodnutie naznačuje, že to tak nie je," konštatoval konzervatívny poslanec John Hayes.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


1 h
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 2 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 3 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 3 h