SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Baerbocková chce vymeniť Merkelovú. Má to však niekoľko háčikov

Zelená kandidátka na kancelárku si vylepšila životopis a nepriznala príjmy.

Annalena BaerbockováAnnalena Baerbocková (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Nemeckí Zelení na sobotňajšom straníckom zjazde s konečnou platnosťou potvrdili svoju spolupredsedníčku Annalen Baerbockovú ako kancelársku kandidátku pre septembrové parlamentné voľby.

Pre Zelených je to v Nemecku prvýkrát, čo do volieb vstupujú s kancalárskymi ambíciami, píše server echo24.cz.

Bruselský web Politico upozornil na niektoré problematické momenty spojené s touto političkou: vylepšila si životopis a nepriznala všetky príjmy.

Členstvo v americkom think tanku German Marshall Fund či na Úrade Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Skryť Vypnúť reklamu

To sú len niektoré z nepresných či prehnaných tvrdení, ktorá kandidátka na nemeckú kancelárku zo strany Zelených Annalena Baerbocková uviedla vo svojom životopise.

Už skôr sa riešil jej škandál s nepriznanými príjmami.


Baerbocková na takéto organizácie má isté väzby, nikdy však nebola ich členkou.

Napríklad UNHCR ani individuálnych členov nemá, Baerbocková ale podporuje organizáciu UNO-Flüchtlingshilfe, ktorá pre UNHCR vyberá peniaze.

Na nezrovnalosti upozornil minulú sobotu novinár konzervatívne liberálneho denníka Frankfurter Allgemeine Philip Plickert.

Ešte toho dňa boli informácie o členstve v životopise Baerbockovej upravené.

Spochybňované bolo predtým aj jej vzdelanie: politička získala diplom z medzinárodného práva na London School of Economics. Niektorí nemeckí kritici ale pochybujú, či splnila všetky podmienky pre prijatie na tento odbor.

Skryť Vypnúť reklamu

Baerbocková tiež minulý mesiac musela vysvetľovať škandál okolo nepriznaných vianočných bonusov, ktoré Baerbockovej vyplácala jej strana.

"Nebola som si vtedy vedomá, že musím úradu Spolkového snemu priznať aj tieto vianočné bonusy," povedala novinárom poslankyňa a spolupredsedníčka Zelených.

"Som na seba nahnevaná, pretože to bola chyba. Keď som ju zistila, hneď som to spätne nahlásila," dodala s tým, že transparentnosť je pre ňu kľúčové pre získanie dôvery voličov.

Práve tá ale zrejme kvôli nepriznaným príjmom citeľne utrpela. Podľa prieskumu inštitútu Forschungsgruppe Wahlen pre televíziu ZDF z 25. mája klesla popularita Baerbockovej oproti sondáži dva týždne predtým.

Na 46 percent respondentov uviedlo, že uprednostňuje kandidáta únie Armina Lascheta a 42 percent Baerbockovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Po ohlásení kancelárky nominácie Baerbockovej prudko vzrástla popularita Zelených, prekonala dokonca aj konzervatívnu úniu CDU / CSU dosluhujúcej kancelárky Angely Merkelovej.

Situácia sa však postupne mení v neprospech Zelených. Tí by teraz podľa prieskumu pre magazín Der Spiegel skončili druhí s 21 percentami, zatiaľ čo prvá únia by mala 29 percent.

Postupný pokles obľúbenosti Zelených na jej pôvodné preferencie na úrovni okolo 20 percent komentátori vysvetľujú okrem problémov, s ktorými sa Baerbocková potýka, vyprchaním prvotného nadšenia z nominácie. Kritici jej vyčítajú aj vládnu neskúsenosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu