SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Baerbocková chce vymeniť Merkelovú. Má to však niekoľko háčikov

Zelená kandidátka na kancelárku si vylepšila životopis a nepriznala príjmy.

Annalena BaerbockováAnnalena Baerbocková (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Nemeckí Zelení na sobotňajšom straníckom zjazde s konečnou platnosťou potvrdili svoju spolupredsedníčku Annalen Baerbockovú ako kancelársku kandidátku pre septembrové parlamentné voľby.

Pre Zelených je to v Nemecku prvýkrát, čo do volieb vstupujú s kancalárskymi ambíciami, píše server echo24.cz.

Bruselský web Politico upozornil na niektoré problematické momenty spojené s touto političkou: vylepšila si životopis a nepriznala všetky príjmy.

Členstvo v americkom think tanku German Marshall Fund či na Úrade Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Skryť Vypnúť reklamu

To sú len niektoré z nepresných či prehnaných tvrdení, ktorá kandidátka na nemeckú kancelárku zo strany Zelených Annalena Baerbocková uviedla vo svojom životopise.

Už skôr sa riešil jej škandál s nepriznanými príjmami.


Baerbocková na takéto organizácie má isté väzby, nikdy však nebola ich členkou.

Napríklad UNHCR ani individuálnych členov nemá, Baerbocková ale podporuje organizáciu UNO-Flüchtlingshilfe, ktorá pre UNHCR vyberá peniaze.

Na nezrovnalosti upozornil minulú sobotu novinár konzervatívne liberálneho denníka Frankfurter Allgemeine Philip Plickert.

Ešte toho dňa boli informácie o členstve v životopise Baerbockovej upravené.

Spochybňované bolo predtým aj jej vzdelanie: politička získala diplom z medzinárodného práva na London School of Economics. Niektorí nemeckí kritici ale pochybujú, či splnila všetky podmienky pre prijatie na tento odbor.

Skryť Vypnúť reklamu

Baerbocková tiež minulý mesiac musela vysvetľovať škandál okolo nepriznaných vianočných bonusov, ktoré Baerbockovej vyplácala jej strana.

"Nebola som si vtedy vedomá, že musím úradu Spolkového snemu priznať aj tieto vianočné bonusy," povedala novinárom poslankyňa a spolupredsedníčka Zelených.

"Som na seba nahnevaná, pretože to bola chyba. Keď som ju zistila, hneď som to spätne nahlásila," dodala s tým, že transparentnosť je pre ňu kľúčové pre získanie dôvery voličov.

Práve tá ale zrejme kvôli nepriznaným príjmom citeľne utrpela. Podľa prieskumu inštitútu Forschungsgruppe Wahlen pre televíziu ZDF z 25. mája klesla popularita Baerbockovej oproti sondáži dva týždne predtým.

Na 46 percent respondentov uviedlo, že uprednostňuje kandidáta únie Armina Lascheta a 42 percent Baerbockovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Po ohlásení kancelárky nominácie Baerbockovej prudko vzrástla popularita Zelených, prekonala dokonca aj konzervatívnu úniu CDU / CSU dosluhujúcej kancelárky Angely Merkelovej.

Situácia sa však postupne mení v neprospech Zelených. Tí by teraz podľa prieskumu pre magazín Der Spiegel skončili druhí s 21 percentami, zatiaľ čo prvá únia by mala 29 percent.

Postupný pokles obľúbenosti Zelených na jej pôvodné preferencie na úrovni okolo 20 percent komentátori vysvetľujú okrem problémov, s ktorými sa Baerbocková potýka, vyprchaním prvotného nadšenia z nominácie. Kritici jej vyčítajú aj vládnu neskúsenosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 18m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 48m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 15 h