SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
VEDA

Zmrznutý tvor zo Sibíri sa prebudil po 24 000 rokoch

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: AdobeStock)

MOSKVA - Mikroskopický viacbunkový organizmus nájdený na Sibíri sa prebral k životu po 24 000 rokoch, ktoré strávil zmrazený v tamojšej rieke.

Podľa serveru BBC to uvádza nová štúdia uverejnená v časopise Current Biology, píše server echo24.cz.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.

Vedci našli organizmus z triedy bdeloidiek (Bdelloidea) v ruskej Arktíde, kde sa po tisícročia nachádzal v stave takzvanej anabiózy, teda stavu, ktorým niektoré jednoduchšie organizmy reagujú na nepriaznivé životné podmienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci ho rozmrazili, načo sa organizmus nepohlavne rozmnožil. Rádiokarbónovou metódou datovania potom určili, že je starý okolo 23 960 až 24 485 rokov.

"Odnášame si z toho zistenie, že mnohobunkové organizmy môžu byť zmrazené a uchované tisíce rokov a potom sa zase vráti k životu - čo je sen mnohých spisovateľov," povedal médiám ruský vedec Stas Malavin.

Dodal pritom, že vedci musia ešte dôkladnejšie preskúmať, ako sa organizmu taká vec podarila.

Organizmy z triedy bdeloidiek sú známe svojou vysokou odolnosťou. Podľa denníka The New York Times sú jedny z mála zvierat odolných voči rádioaktivite a vydržia aj nedostatok kyslíka, potravy i roky bez vody.

Podobnú schopnosť ožiť po tisíc rokoch zamrazenia podľa BBC v minulosti preukázali aj ďalšie mnohobunkové organizmy aj niektoré kvety.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 1 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 17m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 14 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 14 h