SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
VEDA

Zmrznutý tvor zo Sibíri sa prebudil po 24 000 rokoch

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: AdobeStock)

MOSKVA - Mikroskopický viacbunkový organizmus nájdený na Sibíri sa prebral k životu po 24 000 rokoch, ktoré strávil zmrazený v tamojšej rieke.

Podľa serveru BBC to uvádza nová štúdia uverejnená v časopise Current Biology, píše server echo24.cz.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.

Vedci našli organizmus z triedy bdeloidiek (Bdelloidea) v ruskej Arktíde, kde sa po tisícročia nachádzal v stave takzvanej anabiózy, teda stavu, ktorým niektoré jednoduchšie organizmy reagujú na nepriaznivé životné podmienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci ho rozmrazili, načo sa organizmus nepohlavne rozmnožil. Rádiokarbónovou metódou datovania potom určili, že je starý okolo 23 960 až 24 485 rokov.

"Odnášame si z toho zistenie, že mnohobunkové organizmy môžu byť zmrazené a uchované tisíce rokov a potom sa zase vráti k životu - čo je sen mnohých spisovateľov," povedal médiám ruský vedec Stas Malavin.

Dodal pritom, že vedci musia ešte dôkladnejšie preskúmať, ako sa organizmu taká vec podarila.

Organizmy z triedy bdeloidiek sú známe svojou vysokou odolnosťou. Podľa denníka The New York Times sú jedny z mála zvierat odolných voči rádioaktivite a vydržia aj nedostatok kyslíka, potravy i roky bez vody.

Podobnú schopnosť ožiť po tisíc rokoch zamrazenia podľa BBC v minulosti preukázali aj ďalšie mnohobunkové organizmy aj niektoré kvety.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 13 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h