SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na Liptove usmrtil medveď muža, naznačujú dôkazy na mieste činu

Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Jaroslav Slašťan)

BRATISLAVA – Na Liptove pravdepodobne medveď usmrtil muža. Našli ho v navštevovanej doline Banskô, ktorá je v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada.

Prizvaný súdny lekár konštatoval, že smrť nenastala prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa.

Informovala o tom v pondelok 14. júna vedúca odboru komunikácie Lesov Slovenskej republiky Marína Debnárová s tým, že ide pravdepodobne o prvý prípad usmrtenia človeka medveďom v tomto roku

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) prijalo s poľutovaním správu o smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna, ktorý sa podľa medializovaných správ mohol stať obeťou útoku medveďa.

Rezort však považuje za nevyhnutné počkať na výsledky vyšetrovania.

Ako informoval odbor komunikácie MŽP SR, ministerstvo v súvislosti s vyjadreniami Lesov SR konštatuje, že z lokality Liptova, ani z oblasti Liptovská Osada neregistruje žiadnu požiadavku na odstrel medveďa.

Tvrdenia podniku Štátne lesy o tom, že ich žiadosti o odstrel medveďa sú dlhodobo zamietané preto považuje za zavádzajúce.

Rezort zdôraznil, že Štátne lesy nepožiadali o žiaden odstrel medveďa v tomto ani v minulom roku.

MŽP SR odmieta zneužitie nešťastia, ktoré sa stalo v lese za doposiaľ nevyjasnených okolností, na kampaň poľovníkov proti ochrane prírodného bohatstva, ku ktorému patria aj žijúce medvede, vlky a rysy.

Ministerstvo zároveň vyjadruje počudovanie nad tým, že k obhliadke stôp na mieste činu neboli pripustení odborníci zo Štátnej ochrany prírody.
„Pokiaľ pitva a vyšetrovanie potvrdia, že prišlo u nás po prvý raz k takému stretu medveďa a človeka, ktoré sa skončilo smrťou človeka, bude to poľutovaniahodné nešťastie," dodalo MŽP SR.

Štátna ochrana prírody celoročne upozorňuje návštevníkov horských a podhorských lokalít na opatrnosť v lese. Informácie sa dajú získať na webovej stránke Zásahového tímu medveďa hnedého http://zasahovytim.sopsr.sk/.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


3m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 38m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 1 h