SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Na Liptove usmrtil medveď muža, naznačujú dôkazy na mieste činu

Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Jaroslav Slašťan)

BRATISLAVA – Na Liptove pravdepodobne medveď usmrtil muža. Našli ho v navštevovanej doline Banskô, ktorá je v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada.

Prizvaný súdny lekár konštatoval, že smrť nenastala prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa.

Informovala o tom v pondelok 14. júna vedúca odboru komunikácie Lesov Slovenskej republiky Marína Debnárová s tým, že ide pravdepodobne o prvý prípad usmrtenia človeka medveďom v tomto roku

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) prijalo s poľutovaním správu o smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna, ktorý sa podľa medializovaných správ mohol stať obeťou útoku medveďa.

Rezort však považuje za nevyhnutné počkať na výsledky vyšetrovania.

Ako informoval odbor komunikácie MŽP SR, ministerstvo v súvislosti s vyjadreniami Lesov SR konštatuje, že z lokality Liptova, ani z oblasti Liptovská Osada neregistruje žiadnu požiadavku na odstrel medveďa.

Tvrdenia podniku Štátne lesy o tom, že ich žiadosti o odstrel medveďa sú dlhodobo zamietané preto považuje za zavádzajúce.

Rezort zdôraznil, že Štátne lesy nepožiadali o žiaden odstrel medveďa v tomto ani v minulom roku.

MŽP SR odmieta zneužitie nešťastia, ktoré sa stalo v lese za doposiaľ nevyjasnených okolností, na kampaň poľovníkov proti ochrane prírodného bohatstva, ku ktorému patria aj žijúce medvede, vlky a rysy.

Ministerstvo zároveň vyjadruje počudovanie nad tým, že k obhliadke stôp na mieste činu neboli pripustení odborníci zo Štátnej ochrany prírody.
„Pokiaľ pitva a vyšetrovanie potvrdia, že prišlo u nás po prvý raz k takému stretu medveďa a človeka, ktoré sa skončilo smrťou človeka, bude to poľutovaniahodné nešťastie," dodalo MŽP SR.

Štátna ochrana prírody celoročne upozorňuje návštevníkov horských a podhorských lokalít na opatrnosť v lese. Informácie sa dajú získať na webovej stránke Zásahového tímu medveďa hnedého http://zasahovytim.sopsr.sk/.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu