SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Kríza prináša nové možnosti, využime tento čas, odkázal pápež František

V rámci videoodkazu na konferencii v Bratislave František skonštatoval, že krízy nám pripomínajú, že žiadny človek sa nezachráni bez pomoci iných.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA – Krízy nám pripomínajú, že žiadny človek sa nezachráni bez pomoci iných.

Aj takéto posolstvo ponúklo utorňajšie vystúpenie pápeža Františka v rámci bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2021 v Bratislave.

Pontifik pripomenul, že kríza, ktorú priniesla pandémia koronavírusu, „nám otvára cestu do budúcnosti, ktorá uznáva skutočnú rovnosť všetkých ľudí“.

Tí, ktorí počas krízy nekonajú, podľa neho premrhávajú príležitosti, ktoré kríza ponúka.

V rámci videoodkazu v taliančine František skonštatoval, že pri snahách o opätovnú obnovu tohto sveta by sa ľudia nemali sústrediť na to, čo bolo predtým, ale na nápravu toho, čo pred príchodom koronavírusu nefungovalo a čo prispelo k prehĺbeniu súčasnej krízy.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kto sa chce pozviechať z pádu, musí čeliť okolnostiam vlastného zrútenia sa a prijať zodpovednosť,“ dodal pápež.

Svätý Otec priznal, že vidí svet, ktorý bol oklamaný iluzórnym pocitom bezpečia, založený na hlade po zisku.

„Vidím model hospodárskeho a spoločenského života, ktorý sa vyznačuje toľkými nerovnosťami a sebectvom, v ktorom malá väčšina svetovej populácie vlastní väčšinu majetku, pričom často neváha využívať ľudí a zdroje. Vidím životný štýl, ktorý sa nedostatočne stará o životné prostredie. Sme zvyknutí neobmedzene konzumovať a ničiť to, čo patrí všetkým,“ poznamenal.

Napriek všetkému však tvrdí, že kríza otvára nové možnosti.

„Núti nás vybrať si, či už dobré alebo zlé. Z krízy neprinesie to, čo predtým. Buď to bude lepšie alebo horšie. Ale nikdy nie to isté. To, čo sme videli a zažili, nás povzbudzuje k zlepšovaniu sa. Využime tento čas a urobme kroky vpred,“ skonštatoval pápež František, ktorý na záver vyzval prítomných na mierové spolužitie medzi národmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu