SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o oslobodení Kočnera a Zsuzsovej

Predseda senátu Paluda: Oslobodzujúca časť rozsudku nemala svoju vnútornú logiku.

Marian Kočner počas pojednávania na Najvyššom súde.Marian Kočner počas pojednávania na Najvyššom súde. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra minulého roka v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a vraždy Petra Molnára.

Senát zároveň vrátil konanie do Pezinka na ŠTS. Konkrétne má prvostupňový súd opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi. a Alene Zsuzsovej.

V prípade Tomáša Szabóa síce pôvodný trest 25 rokov zrušil, nahradil ho však rovnakým. Dôvodom boli textové chyby vo výroku o vražde podnikateľa Petra Molnára.

Odvolací súd zároveň nezistil dôvody na to, aby odňal prípad senátu Ruženy Sabovej. Podľa najvyššieho súdu totiž nebol zistený zámer, že by daný senát ŠTS chcel nejakým spôsobom mariť dokazovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne.

Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. Medzi takéto dôkazy podľa Paludu patria napríklad komunikácie s osobami označenými ako „Konôpka Miro" alebo „Slávo", v ktorých sa obžalovaný Kočner vyjadroval negatívne o Kuciakovi.

„V spise sú obsiahnuté dôkazy, ktoré uvádza v odvolaní prokurátor aj právni zástupcovia poškodených," povedal Paluda s tým že ŠTS na tieto dôkazy neprihliadal.

Závery prvostupňového súdu o nevine obžalovaných zároveň označil za všeobecné. ŠTS má preto vec týkajúcu sa dvojice opätovne v potrebnom rozsahu prejednať a rozhodnúť.

V prípade Tomáša Szabóa potvrdil súd vinu vo veci vraždy Kuciaka aj Petra Molnára. Zároveň potvrdil, že má rodičom Kuciaka vyplatiť každému čiastku 70 000 eur a tiež 40 000 eur sestre zavraždeného Molnára.

SkryťVypnúť reklamu

NS SR zároveň okamžite nariadil prevoz z väzby do výkonu trestu.

Paluda: Oslobodzujúca časť rozsudku nemala svoju vnútornú logiku

Predseda senátu Najvyššieho súdu SR (NS SR) Peter Paluda opätovne po rozhodnutí pre média zdôraznil, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne.

Ako dodal, oslobodzujúca časť rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nemala svoju vnútornú logiku.

„Celkovo spôsobil napadnutý rozsudok v oslobodzujúcej časti zmätok,“ povedal Paluda.

Skonštatoval však, že svojím rozhodnutím senát NS SR nenaznačuje vinu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

„Len tým smerujem k tomu, že rozhodnutie v tejto polohe, ako to bolo podané, neobstojí,“ pokračoval.

Ako vysvetlil, senát ŠTS pod vedením Ruženy Sabovej dostane záväzný pokyn odvolacieho súdu, kde bude presne pomenované a špecifikované, ktoré dôkazy a úkony bude potrebné urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Senát tak podľa Paludu bude aj pod kontrolou verejnosti, „aby boli všetky tieto dôkazy vykonané a logickým spôsobom zdôvodnené a na základe nich bolo rozhodnuté“.

Na záver uviedol, že písomné vyhotovenie dnešného rozsudku by mohlo byť hotové ku koncu júla.

ŠTS nemal dostatok dôkazov

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v septembri minulého roka uložil v tomto prípade bývalému policajtovi Tomášovi Szabóvi za účasť na vražde trest 25 rokov väzenia.

Ďalších obžalovaných, konkrétne Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, naopak, oslobodil. Podľa verdiktu súdu totiž neexistoval na uznanie ich viny dostatok dôkazov.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci súdneho procesu v tejto kauze sa prejednávala aj vražda podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016. Podľa obžaloby ju vykonali Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Dôvodom malo byť to, že zavraždený mal doma vyššiu sumu peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu