SME
Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Európska únia by podľa Korčoka mala prehodnotiť svoje ambície byť globálnym hráčom

Pripomenul, že Únia bola založená s cieľom zabrániť vojenským konfliktom medzi svojim členmi, a nie vyvíjať politický vplyv na zvyšok sveta.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Európska únia by mala prehodnotiť svoje ambície byť globálnym hráčom a sústrediť sa radšej na jednotlivé výzvy, ako tie na západnom Balkáne, Blízkom východe, Ukrajine a v severnej Afrike.

V stredu to na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

"Nie som fanúšikom veľkých stratégií. Môžeme ich mať, ale potom príde Lukašenko, ktorý odhalil úroveň nášho vplyvu. Mám rád čiastkové stratégie. Menšie, jasne definované stratégie v kľúčových oblastiach," priblížil Korčok počas panelovej diskusie o globálnom vplyve EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Zúčastnili sa na nej aj rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg, námestníčka talianskeho ministra zahraničných vecí Marina Sereniová a riaditeľka Nadácie otvorenej spoločnosti pre Európu a Euráziu Daniela Schwarzerová.

Šéf slovenskej diplomacie sa vyslovil za realistickejšie ciele, aby EÚ nebola sklamaná vždy, keď sa pokúsi byť globálnou politickou silou, avšak bez žiadaného účinku.

"Stále viac sa pýtam, či sme správne nastavili naše ambície byť globálnym hráčom. Nevzdávam sa tých ambícií, len sa pýtam," dodal Korčok a pripomenul, že Únia bola založená s cieľom zabrániť vojenským konfliktom medzi svojim členmi, a nie vyvíjať politický vplyv na zvyšok sveta.

Korčok ďalej poznamenal, že v rámci EÚ stále prevládajú národné záujmy nad záujmami nadnárodnými. Poukázal na stav prístupových rozhovorov Albánska a Severného Macedónska s Bruselom, ktoré blokuje Bulharsko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ohrozujeme tým rozširovanie EÚ, čo je veľkou súčasťou projektovania stability," povedal Korčok.

Ak podľa jeho slov chceme mať globálne ambície, musíme začať v našom regióne.

"Rešpektujem národné záujmy Bulharska, ale ak sa na to pozrieme zo širšieho hľadiska, je to pre nás veľký problém," dodal minister.

Zahraničná politika EÚ by mala byť podľa Schallenberga založená na ochrane európskych hodnôt a ich vývoze do zvyšku sveta.

"Naše hodnoty sú univerzálne. Mali by sme za ne bojovať a podľa možností vyvážať. Musíme investovať do transatlantických vzťahov a vzťahov s Britániou," uviedol šéf rakúskej diplomacie.

Schwarzerová sa taktiež vyslovila za zahraničnú politiku založenú na hodnotách, zároveň však poznamenala, že problémy s dodržiavaním liberálnych hodnôt v členských štátoch EÚ majú nepriaznivý vplyv na schopnosť Bruselu vyvíjať po svete vplyv prostredníctvom tzv. mäkkej sily.

Skryť Vypnúť reklamu

Sereniová zdôraznila dôležitosť jednotnej zahraničnej politiky EÚ, ktorá však musí byť založená na spoločných cieľoch všetkých 27 členských štátov.

Poznamenala, že národné záujmy členov EÚ sa často odlišujú, pričom niekedy sú v priamom konflikte. Napriek tomu by mal Brusel mať ambície byť globálnym hráčom a členské štáty by sa mali snažiť nájsť spoločnú stratégiu zahraničnej politiky, dodala Sereniová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 15 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h