SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Európska únia by podľa Korčoka mala prehodnotiť svoje ambície byť globálnym hráčom

Pripomenul, že Únia bola založená s cieľom zabrániť vojenským konfliktom medzi svojim členmi, a nie vyvíjať politický vplyv na zvyšok sveta.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Európska únia by mala prehodnotiť svoje ambície byť globálnym hráčom a sústrediť sa radšej na jednotlivé výzvy, ako tie na západnom Balkáne, Blízkom východe, Ukrajine a v severnej Afrike.

V stredu to na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

"Nie som fanúšikom veľkých stratégií. Môžeme ich mať, ale potom príde Lukašenko, ktorý odhalil úroveň nášho vplyvu. Mám rád čiastkové stratégie. Menšie, jasne definované stratégie v kľúčových oblastiach," priblížil Korčok počas panelovej diskusie o globálnom vplyve EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Zúčastnili sa na nej aj rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg, námestníčka talianskeho ministra zahraničných vecí Marina Sereniová a riaditeľka Nadácie otvorenej spoločnosti pre Európu a Euráziu Daniela Schwarzerová.

Šéf slovenskej diplomacie sa vyslovil za realistickejšie ciele, aby EÚ nebola sklamaná vždy, keď sa pokúsi byť globálnou politickou silou, avšak bez žiadaného účinku.

"Stále viac sa pýtam, či sme správne nastavili naše ambície byť globálnym hráčom. Nevzdávam sa tých ambícií, len sa pýtam," dodal Korčok a pripomenul, že Únia bola založená s cieľom zabrániť vojenským konfliktom medzi svojim členmi, a nie vyvíjať politický vplyv na zvyšok sveta.

Korčok ďalej poznamenal, že v rámci EÚ stále prevládajú národné záujmy nad záujmami nadnárodnými. Poukázal na stav prístupových rozhovorov Albánska a Severného Macedónska s Bruselom, ktoré blokuje Bulharsko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ohrozujeme tým rozširovanie EÚ, čo je veľkou súčasťou projektovania stability," povedal Korčok.

Ak podľa jeho slov chceme mať globálne ambície, musíme začať v našom regióne.

"Rešpektujem národné záujmy Bulharska, ale ak sa na to pozrieme zo širšieho hľadiska, je to pre nás veľký problém," dodal minister.

Zahraničná politika EÚ by mala byť podľa Schallenberga založená na ochrane európskych hodnôt a ich vývoze do zvyšku sveta.

"Naše hodnoty sú univerzálne. Mali by sme za ne bojovať a podľa možností vyvážať. Musíme investovať do transatlantických vzťahov a vzťahov s Britániou," uviedol šéf rakúskej diplomacie.

Schwarzerová sa taktiež vyslovila za zahraničnú politiku založenú na hodnotách, zároveň však poznamenala, že problémy s dodržiavaním liberálnych hodnôt v členských štátoch EÚ majú nepriaznivý vplyv na schopnosť Bruselu vyvíjať po svete vplyv prostredníctvom tzv. mäkkej sily.

Skryť Vypnúť reklamu

Sereniová zdôraznila dôležitosť jednotnej zahraničnej politiky EÚ, ktorá však musí byť založená na spoločných cieľoch všetkých 27 členských štátov.

Poznamenala, že národné záujmy členov EÚ sa často odlišujú, pričom niekedy sú v priamom konflikte. Napriek tomu by mal Brusel mať ambície byť globálnym hráčom a členské štáty by sa mali snažiť nájsť spoločnú stratégiu zahraničnej politiky, dodala Sereniová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 13 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu