SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Stretnutie lídrov USA a Ruska bolo kratšie. Podľa Putina konštruktívne, podľa Bidena nádejné

Spojené štáty a Rusko sa dohodli na návrate veľvyslancov, rokovaniach o obmedzení šírenia jadrových zbraní i konzultáciách o kybernetickej bezpečnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden na summite v Ženeve.Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden na summite v Ženeve. (Zdroj: TASR/AP)

ŽENEVA - Americký prezident Joe Biden a šéf Kremľa Vladimir Putin po približne tri a pol hodinovom rokovaní ukončili stredajší summit v Ženeve.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

Prezidenti sa stretli najprv v menšom a neskôr v rozšírenom formáte, na ktorom sa zúčastnili viacerí predstavitelia z oboch rokujúcich strán.

Prvé kolo rokovaní trvalo necelé dve hodiny a druhé približne 65 minút, pričom medzi nimi bola 45-minútová prestávka.

Summit tak trval kratšie než sa pôvodne očakávalo. Počítalo sa totiž so štyrmi až piatimi hodinami rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Summit sa konal v čase vyostrených vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Obe strany tvrdia, že ich vzťahy sú najhoršie od konca studenej vojny.

Biden: Nádejné

Americký prezident Joe Biden na stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Ženeve vyhlásil, že Washington nebude tolerovať zasahovanie Kremľa do demokracie v USA.

Informovala o tom agentúra AFP.

"Atmosféra celého stretnutia... bola dobrá, pozitívna," povedal Biden novinárom s tým, že prezidenti si neadresovali "nijaké vyhrážky".

Putinovi však dal jasne najavo, že "nebudeme tolerovať pokusy o narušenie našej demokratickej suverenity či podkopanie našich demokratických volieb a budeme na to reagovať".

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Bieleho domu poznamenal, že Putin vie, že ak by zo strany Ruska došlo k opätovnému zasahovaniu do volieb v USA alebo k ďalším kybernetickým útokom, "bude to mať následky", píše stanica CNN.

Putinovi dal Biden zoznam 16 subjektov kritickej infraštruktúry USA, ktoré by sa nemali stať terčom kybernetických či iných útokov. Americký prezident vyjadril zároveň presvedčenie, že Putin bude jeho varovania rešpektovať.

"Myslím si, že posledná vec, ktorú (Putin) teraz chce, je studená vojna," vyhlásil.

Biden povedal, že Spojené štáty budú vždy hovoriť o téme dodržiavania ľudských práv a o prípadoch, keď dochádza k ich porušovaniu.

"Upozornil som ho, že preto budeme vyjadrovať naše obavy v takýchto prípadoch, ako je Alexej Navaľnyj," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti dodal, že ak by Navaľnyj vo väzbe zomrel, dôsledky "pre Rusko by boli zničujúce".

Kritiku ľudských práv v USA zo strany Putina nazval Biden "smiešnou". Medzi vpádom prívržencov exprezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu a pokojným pochodom za slobodné a spravodlivé voľby je veľký rozdiel, zdôraznil.

Reagoval tak na výroky Putina, ktorý väznenie Navaľného prirovnal k obvineniam voči útočníkom na Kapitol, ktorí boli podľa neho uväznení za svoje "politické požiadavky".

Biden pripomenul "pevný záväzok" svojej administratívy vi veci suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Putin predtým vyhlásil, že prípadný vstup Ukrajiny do NATO nie je otázkou, o ktorej by sa malo rokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja lídri hovorili i o spolupráci v súvislosti s Iránom a sťahovaní amerických vojsk z Afganistanu.

Biden vyjadril nádej, že "existuje skutočná šanca na významné zlepšenie" vzťahov medzi USA a Ruskom. Spojené štáty sa však nevzdajú svojich princípov a hodnôt.

Putin: Konštruktívne

Rozhovory ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického kolegu Joea Bidena boli konštruktívne. Počas tlačovej konferencie po samite v Ženeve to povedal Putin s tým, že medzi nimi nepanovalo nepriateľstvo.

„Naše hodnotenie sa v mnohých otázkach líši, ale podľa môjho názoru obe strany preukázali vôľu porozumieť si a hľadajú spôsoby, ako sa priblížiť,“ vyjadril sa šéf Kremľa.

Putin počas konferencie oznámil, že sa s Bidenom dohodli na návrate ich veľvyslancov na ich miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Tento krok je úsilím o zmiernenie napätia medzi oboma krajinami, ktoré v ostatnom období utrpeli škrty v počtoch diplomatických zamestnancov.

Ruského veľvyslanca Anatolija Antonova povolala Moskva z Washingtonu zhruba pred tromi mesiacmi, keď Biden označil Putina za vraha.

Americký veľvyslanec John Sullivan opustil Moskvu pred približne dvoma mesiacmi po tom, ako Rusko naznačilo, aby sa vrátil do Washingtonu na konzultácie.

Obe strany sa tiež podľa Putina dohodli na americko-ruských rokovaniach o obmedzení šírenia jadrových zbraní.

Rusko už dlho žiada o začatie rozhovorov o strategickej stabilite, ktoré by potenciálne nahradili dohodu Nový START obmedzujúcu jadrové zbrane po jej uplynutí v roku 2026.

Washington prerušil rozhovory s Moskvou v roku 2014 v reakcii na ruskú anexiu ukrajinského Krymu a podporu separatistov na východe Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory obnovili v roku 2017, no za administratívy Bidenovho predchodcu nepriniesli žiadnu dohodu. Krátko po nástupe Bidena do úradu sa obe strany dohodli na päťročnom predĺžení dohody.

Spojené štáty a Rusko sa podľa Putina v zásade dohodli aj na začatí konzultácií o kybernetickej bezpečnosti. Šéf Kremľa však znova poprel tvrdenia, že je ruská vláda zodpovedná za sériu hackerských útokov na podniky a vládne agentúry v USA aj vo svete.

Ruský prezident sa na tlačovej konferencii vyjadril, že Biden počas rokovaní otvoril aj otázku ľudských práv, vrátane osudu väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Podľa Putina jeho najhorlivejší oponent dostal to, čo si zaslúžil, keď ho vo februári súd poslal na dva a pol roka do väzenia za porušenie podmienečného trestu.

SkryťVypnúť reklamu

Na opakované otázky o zlom zaobchádzaní s opozíciou Putin odpovedal poukazovaním na nestabilitu v USA, vrátane protestov hnutia Black Lives Matter a smrteľné nepokoje v Kapitole Spojených štátov zo 6. januára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu