SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Exprezident Klaus oslávi osemdesiatku v piatok na Pražskom hrade

O hudobné spestrenie sa postarajú napríklad prezidentov spolužiak z Vysokej školy ekonomickej Ivan Mládek, či Ondřej Hejma s kapelou Žlutý pes.

Český exprezident Václav Klaus.Český exprezident Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

PRAHA - Bývalý český prezident Václav Klaus oslávi svoje 80. narodeniny v piatok v priestoroch Pražského hradu. Informoval o tom vo štvrtok webový spravodajský portál Novinky.cz.

"Oslava exprezidentových osemdesiatin sa bude konať v piatok o tretej hodine popoludní v Južných záhradách Pražského hradu, ktoré sme si na tieto účely prenajali od Správy Pražského hradu," potvrdil hovorca Inštitútu Václava Klausa (IVK) Petr Macinka.

"Prezidentovi príde zablahoželať niekoľko stoviek pozvaných hostí. Súčasťou osláv bude aj hudobné spestrenie, o ktoré sa postará napríklad prezidentov spolužiak z Vysokej školy ekonomickej Ivan Mládek, Emil Viklický so svojou kapelou a Ondřej Hejma s kapelou Žlutý pes," dodal Macinka.

Skryť Vypnúť reklamu

Klaus v rozhovore pre denník Právo povedal, že veľa politikov na svoju oslavu nepozval.

"Bude tam prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka a niekoľko bývalých poslancov. Samozrejme aj moji kolegovia z vlád z 90. rokov," uviedol Klaus.

Pozvánku podľa neho dostal aj bývalý predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) a expremiér ČR Petr Nečas.

Mnoho predstaviteľov súčasnej ODS, z ktorej Klaus ako jej zakladateľ odišiel v roku 2008 a odvtedy ju silne kritizuje, na jeho oslavu narodenín zrejme nepríde.

Chystá sa tam však napríklad poslanec Jan Skopeček, ktorý pôsobí aj v IVK. "Pozvánku som dostal, takže pánovi prezidentovi – ako tradične – zablahoželať prídem," povedal Skopeček.

Podľa Noviniek sa dá očakávať i účasť exprezidentovho syna, nezávislého poslanca Václava Klausa mladšieho, ktorý nedávno odstúpil z funkcie predsedu a volebného lídra hnutia Trikolóra.

Skryť Vypnúť reklamu

Václav Klaus sa narodil 19. júna 1941 v Prahe. Bol v poradí druhým prezidentom Českej republiky; v rokoch 2003 – 2013 zastával dve funkčné obdobia najvyššieho predstaviteľa štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 1 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 17m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 14 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 14 h