SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Ani Severná Kórea nie je tak šialená. Utečenkyňa opísala pomery na škole v USA

"Američania dobrovoľne cenzurujú a umlčujú ostatných, nikto ich k tomu nenúti," hovorí Parková. V USA sa ľudia podľa nej s ľahkosťou vzdávajú svojich práv a neriešia, že už ich nemusia dostať späť.

Yeonmi Park.Yeonmi Park. (Zdroj: FB Yeonmi Park)

NEW YORK - Spojené štáty pre ňu boli symbolom slobody. Kým tam nenastúpila na vysokú školu.

Yeonmi Parková zo Severnej Kórey pre americkú televíziu Fox News opísala svoje dojmy z prestížnej Kolumbijskej univerzity a priznala, že ju najviac zo všetkého zarazilo, ako veľmi sa musela vo svojich výrokoch krotiť.

"Ani Severná Kórea nie je tak šialená," hovorí utečenkyňa, píše server idnes.cz.

Študentka Parková tvrdí, že ju na univerzite udivil "protizápadný sentiment" v učebniach a tlak na politickú korektnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Obetovala som veľké imanie, veľa času a energie preto, aby som sa naučila premýšľať. Ale oni vás nútia myslieť tak, ako chcú, aby ste mysleli," rozpráva.

"Uvedomila som si, že je to šialené. Myslela som si, že Amerika je iná, ale videla som toľko podobností s tým, čo som zažila v Severnej Kórei, že som si začala robiť starosti," pokračuje dvadsaťsedemročná Parková.

Pred krutým režimom utiekla aj s rodinou v roku 2007. Najskôr do Číny, kde údajne padla do rúk otrokárov, ktorým ju pašeráci ľudí predali za menej ako 300 dolárov.

Aj s matkou sa jej však podarilo utiecť do Mongolska a odtiaľ do Južnej Kórey, odkiaľ potom zamierila do Spojených štátov.

O svojom živote už tiež napísala knihu "Aby som prežila".

SkryťVypnúť reklamu

Svoje dojmy zo študentského života teraz opísala divákom konzervatívnej americkej televízie Fox News.

"Povedala som si, že ani Severná Kórea nie je tak šialená," vyhlásila.

Pre New York Post potom dodala, že nemohla uveriť, akú veľkú autocenzúru bude musieť pri štúdiu vykonávať.

"Doslova som prešla púšť Gobi, aby som sa dostala na slobodu. Uvedomila som si, že slobodná nie som, Amerika nie je slobodná," myslí si.

Ľudia si tam podľa nej ani nevážia to, čo im ich krajina ponúka. Napríklad práva ukotvené už v ústave. V KĽDR pritom ľudia nevedia, že vôbec nejaké práva majú.

Aj prítomná "protiamerická propaganda" vraj Parkovej v USA pripomenula časy v Severnej Kórei.

"Tam príklady z matematiky zneli napríklad: Máte štyroch amerických parchantov. Keď zabijete dvoch z nich, koľko amerických parchantov vám zostáva k zabitiu? "

SkryťVypnúť reklamu

"Akým zámenom vám máme hovoriť?"

Na Kolumbijskej univerzite, kde študovala ekonómiu, sa na úvod hodín pravidelne riešilo, aké zámená študenti pre svoju osobu preferujú.

To dievča podľa jej slov vydesilo - bála sa totiž, že keď sa čoby nerodilá angličtinárka pomýli, ostatní ju odsúdia. V univerzitných diskusiách sa vraj navyše často objavovala ešte jedna téma.

"Vysvetľovali nám, že za každý problém môžu bieli muži," popisuje Parková.

Odkazuje tak na hojne diskutovanú historickú moc belošskej populácie, špecificky mužov, a z toho prameniace problémy, ako je napríklad diskriminácia etnických menšín, žien či ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou.

Pojem "starnúci heterosexuálna biely muž" sa v posledných rokoch stal skratkou pre tieto debaty. Parkovej to však pripomenulo kastový systém v jej rodnej KĽDR, kde si ľudia nesú následky činov nielen svojich rodičov, ale aj starých rodičov a generácií pred nimi.

SkryťVypnúť reklamu

"Američania dobrovoľne cenzurujú a umlčujú ostatných, nikto ich k tomu nenúti," hovorí Parková s tým, že inde je k tomu potrebný vojenský puč.

Ale v USA sa ľudia podľa nej s ľahkosťou vzdávajú svojich práv a neriešia, že už ich nemusia dostať späť.

Sama to pozná. "Severná Kórea bola pekne šialená. Prvá vec, ktorú ma mama naučila, bola:, Ani Nešepkajte, aj vtáci a myši ťa môžu počuť. 'Povedala mi, že najnebezpečnejšie vecí v mojom tele je môj jazyk, "spomína.

Až keď sa dostala do Južnej Kórey, došlo jej, že vôbec nevedela kriticky nahliadnuť napríklad to, že vodca jej krajina Kim Čong-un nie je vyhladovaný, ale tučný. Mieru chudoby pritom podľa svojich slov videla na vlastné oči, keď pred ňou ľudia mnohokrát priamo na ulici zomreli od hladu.

SkryťVypnúť reklamu

Situáciu v USA Parková vníma tak, že tamojší občania stratili sedliacky rozum "tak moc, že ​​to ako Severokorejka ani neviem pochopiť". Dodáva, že s pomermi na americkej škole sa nakoniec zmierila, aby si udržala dobré známky. "Naučila som sa mlčať."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu