SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V laboratóriu vo Wu-chane skutočne chovali v klietkach netopiere, potvrdzujú zábery

WHO pritom dlhodobo špekulácie o prítomnosti netopierov vnútri zariadenia odmietala s tým, že ide len o "konšpiračné teórie".

Netopier.Netopier. (Zdroj: Ilustračné SME - Miroslava Cibulková)

WU-CHAN - Wuchanský inštitút virológie v Číne podľa novo zverejnených záberov v minulosti skutočne choval v klietkach netopiere.

Zábery odvysielala televízia Sky News, píše server echo24.cz.

Zábery z nich vyvracajú to, čo v minulosti uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá špekulácie o prítomnosti netopierov vnútri zariadenia odmietala s tým, že ide len o "konšpiračné teórie".

Zábery pochádzajú z videa Čínskej akadémie vied, ktorá ich podľa všetkého zaobstarala v roku 2017 pri predstavení nových bezpečnostných opatrení inštitútu virológiea.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho pracovníci v klipe hovoria o postupe pre prípad, že by "došlo k nehode", a o tom, ako dochádzalo "k ostrým výmenám názorov" s francúzskou vládou, ktorá komplex pomáhala vystavať.

Predovšetkým sú potom vidieť netopiere uzavreté v klietkach alebo výjav, pri ktorom jeden zo zamestnancov kŕmi netopiera červom.

WHO vo svojej správe mapujúcej počiatok pandémie ale prítomnosť týchto cicavcov nezmieňuje.

"Miestnosť pre zvieratá oddelenia P4 si dokáže poradiť s celou radou živočíchov vrátane primátov s SARS-CoV-2," uvádza iba v prílohe tím vyšetrovateľov, ktorý sa do Wu-Annu pred časom vypravil.

Jeho šéf Peter Daszak naďalej trvá na tom, že netopiere vo wuchanskom inštitúte sú konšpirácia.

"Do Wu-chanu neboli za účelom genetickej analýzy vírusov poslané žiadne netopiere," napísal napríklad na Twitter v apríli 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tak veda nefunguje. Zozbierame vzorky a pošleme ich do laboratória. Netopiere sa po odchyte púšťajú," doplnil.

Neskôr zopakoval, že ide o značne šírenú konšpiračnú správu, pre ktorú neexistujú žiadne dôkazy. Je to zle a dúfam, že to niekto napraví, napísal na Twitteri.

V júni 2021 Daszak upravil svoj postoj s tým, že wuchanský inštitút mohol za svojimi múrmi skrývať netopiere, ale že sa na to pri šetrení so svojim tímom nepýtal.

Televízia Sky News informovala, že video Čínskej akadémie vied našla skupina výskumníkov, ktorí si kladú za cieľ odhaliť pravý pôvod koronavírusovej pandémie a hovoria si Drastic. Od nich sa zábery dostali do médií.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


23m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 59m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 1 h