SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V laboratóriu vo Wu-chane skutočne chovali v klietkach netopiere, potvrdzujú zábery

WHO pritom dlhodobo špekulácie o prítomnosti netopierov vnútri zariadenia odmietala s tým, že ide len o "konšpiračné teórie".

Netopier.Netopier. (Zdroj: Ilustračné SME - Miroslava Cibulková)

WU-CHAN - Wuchanský inštitút virológie v Číne podľa novo zverejnených záberov v minulosti skutočne choval v klietkach netopiere.

Zábery odvysielala televízia Sky News, píše server echo24.cz.

Zábery z nich vyvracajú to, čo v minulosti uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá špekulácie o prítomnosti netopierov vnútri zariadenia odmietala s tým, že ide len o "konšpiračné teórie".

Zábery pochádzajú z videa Čínskej akadémie vied, ktorá ich podľa všetkého zaobstarala v roku 2017 pri predstavení nových bezpečnostných opatrení inštitútu virológiea.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho pracovníci v klipe hovoria o postupe pre prípad, že by "došlo k nehode", a o tom, ako dochádzalo "k ostrým výmenám názorov" s francúzskou vládou, ktorá komplex pomáhala vystavať.

Predovšetkým sú potom vidieť netopiere uzavreté v klietkach alebo výjav, pri ktorom jeden zo zamestnancov kŕmi netopiera červom.

WHO vo svojej správe mapujúcej počiatok pandémie ale prítomnosť týchto cicavcov nezmieňuje.

"Miestnosť pre zvieratá oddelenia P4 si dokáže poradiť s celou radou živočíchov vrátane primátov s SARS-CoV-2," uvádza iba v prílohe tím vyšetrovateľov, ktorý sa do Wu-Annu pred časom vypravil.

Jeho šéf Peter Daszak naďalej trvá na tom, že netopiere vo wuchanskom inštitúte sú konšpirácia.

"Do Wu-chanu neboli za účelom genetickej analýzy vírusov poslané žiadne netopiere," napísal napríklad na Twitter v apríli 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tak veda nefunguje. Zozbierame vzorky a pošleme ich do laboratória. Netopiere sa po odchyte púšťajú," doplnil.

Neskôr zopakoval, že ide o značne šírenú konšpiračnú správu, pre ktorú neexistujú žiadne dôkazy. Je to zle a dúfam, že to niekto napraví, napísal na Twitteri.

V júni 2021 Daszak upravil svoj postoj s tým, že wuchanský inštitút mohol za svojimi múrmi skrývať netopiere, ale že sa na to pri šetrení so svojim tímom nepýtal.

Televízia Sky News informovala, že video Čínskej akadémie vied našla skupina výskumníkov, ktorí si kladú za cieľ odhaliť pravý pôvod koronavírusovej pandémie a hovoria si Drastic. Od nich sa zábery dostali do médií.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 13 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h