SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Sulík potreboval navnadiť svojich spolustraníkov, myslí si politológ

Sulík tiež povedal, že je pripravený sa staviť, že ak budú voľby v riadnom termíne, tak Pellegrini nebude ich víťazom.

Richard Sulík.Richard Sulík. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík počas minulého víkendu na straníckom kongrese povedal, že Peter Pellegrini (Hlas-SD) raketovo vyletel hore, ale predpokladá, že bude pozvoľna klesať.

Politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave v tejto súvislosti uviedol, že treba rozlišovať medzi jazykom straníckych mítingov a jazykom odbornej analýzy.

Sulík podľa neho potreboval navnadiť svojich spolustraníkov.

Dodal, že ľudia potrebujú v ťažkých časoch počuť niečo pozitívne, hoci to nemusí mať s realitou nič spoločné.

„V politike sa síce môže udiať všeličo z večera do rána, dokonca aj taký nelogický jav, ako bolo víťazstvo OĽaNO vo voľbách 2020, ale nepredpokladám, že Peter Pellegrini by bol takým babrákom, aby si nechal vyfúknuť víťazstvo v ďalších parlamentných voľbách," myslí si politológ.

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík tiež povedal, že je pripravený staviť sa, že ak budú voľby v riadnom termíne, tak Pellegrini nebude ich víťazom.

V júnovom prieskume agentúry Focus pre televíziu Markíza by stranu Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) volilo 21,6 percenta opýtaných, v máji to bolo 22,4 percenta.

Štefančík priblížil, že pri prieskumoch verejnej mienky vždy treba sledovať dlhodobý trend, nie porovnávať jeden prieskum s prieskumom z predchádzajúceho mesiaca.

Pripomenul, že v januári namerala tá istá agentúra Hlasu-SD 24,3 percenta, kým v novembri minulého roku 19,1 percenta.

„Všetky tieto čísla sa však pohybujú v rozmedzí intervalu spoľahlivosti, čo vypovedá o pomerne stabilnom voličskom jadre. Znamená to, že Hlas by dnes volila približne jedna štvrtina voličov, čo je na len nedávno založený subjekt dobré číslo," vysvetlil.

Podľa politológa netreba zabúdať na to, že koncom decembra 2020 sa začínala druhá vlna pandémie, bol vyhlásený tvrdý lockdown, ľudia boli „nabrúsení", a teda hľadali medzi politikmi niekoho, kto vie ich želania artikulovať aj verejne.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dnes je však situácia iná, ľudia sa vracajú ako-tak do svojich normálnych životov, slobodnejšie dýchajú, preto ich začínajú trápiť iné témy a opäť hľadajú niekoho, kto im hovorí akoby z duše. Peter Pellegrini je však v súčasnosti v porovnaní s Robertom Ficom (Smer-SD) v submisívnej pozícii, podľa mňa len na prechodné obdobie. Niekedy na jeseň chytí druhý dych a bude súťažiť s Robertom Ficom o najhlasnejšieho opozičného politika," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h