SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Víťazstvo katolíkov. Najvyšší súd uznal právo odmietnuť homosexuálnych pestúnov

Súd sa však vyhol rozhodnutiu, či je osvojovanie homosexuálnymi pármi protiústavné, a svoje odôvodnenie vztiahol iba na tento prípad.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pexels)

PHILADELPHIA - Najvyšší súd Spojených štátov v sledovanom prípade rozhodol, že katolícka charita môže odmietnuť umiestnenie detí do homosexuálnych rodín.

Ide o ďalší ostro sledovaný spor týkajúci sa práv homosexuálov, ktorý bol tentoraz nečakane rozhodnutý jednohlasne - aj liberálnymi sudcami.

Podľa vyjadrenia predsedu súdu Johna Robertsa názor charity na manželstvo je chránený prvým dodatkom ústavy na základe slobody vyznania.

Informuje napríklad Reuters či Times of Israel, píše server echo24.cz.

V prípade išlo o spor medzi katolíckou charitou Catholic Social Services (CSS) a mestom Philadelphia, ktoré odmietlo ponechať charitu v systéme pestúnskej starostlivosti po tom, čo vyšlo najavo, že charita neposkytuje svoje služby nezosobášeným či párom rovnakého pohlavia.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa mesta touto praktikou porušovali pravidlá certifikácie. Mesto, ktoré zastrešuje pestúnsku starostlivosť pre potrebné deti, podpisuje so súkromnými subjektmi zmluvy, na základe ktorých pre mesto službu zabezpečujú.

Charita vyberala ako pestúnov iba zosobášené páry. Nemanželské páry či páry rovnakého pohlavia nechcela podporovať, pretože to odporuje katolíckemu učeniu. A odvolávala sa pri tom na slobodu vyznania. Mesto Philadelphia túto praktiku považovalo za diskriminačnúé.

Predpokladalo sa, že rozhodnutie súdu by mohlo mať vplyv na práva homosexuálov osvojovať si deti. Súčasťou žaloby bola tiež žiadosť o zvrátenie rozhodnutia súdu z roku 1990, keď súd uviedol, že zákony obmedzujúce náboženské postoje neporušujú prvý dodatok na slobodu vyznania, ak sú všeobecnej povahy, sú neutrálne a nie sú namierené proti náboženstvu.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd sa však vyhol rozhodnutiu, či je osvojovanie homosexuálnymi pármi protiústavné, a svoje odôvodnenie vztiahol iba na tento prípad.

Svojim verdiktom zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý postup charity považoval za diskriminačné.

Vo svojom rozhodnutí uviedol, že katolícka charita má právo na odmietnutie pestúnov na základe slobody vyznania. Pritom sa opieral o samotný pestúnskej systém Filadelfie, podľa ktorého si sami pestúnskej organizácie môžu určovať podmienky, ktoré musia rodičia splniť. Rozhodol sa však nemeniť svoje predchádzajúce rozhodnutie, na základe ktorého je možné za určitých podmienok obmedziť náboženskú slobodu, pretože pestúnskej služby nepovažuje za "všeobecne dostupné" služby, na ktoré sa uvedený precedens vzťahuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu