SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Víťazstvo katolíkov. Najvyšší súd uznal právo odmietnuť homosexuálnych pestúnov

Súd sa však vyhol rozhodnutiu, či je osvojovanie homosexuálnymi pármi protiústavné, a svoje odôvodnenie vztiahol iba na tento prípad.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pexels)

PHILADELPHIA - Najvyšší súd Spojených štátov v sledovanom prípade rozhodol, že katolícka charita môže odmietnuť umiestnenie detí do homosexuálnych rodín.

Ide o ďalší ostro sledovaný spor týkajúci sa práv homosexuálov, ktorý bol tentoraz nečakane rozhodnutý jednohlasne - aj liberálnymi sudcami.

Podľa vyjadrenia predsedu súdu Johna Robertsa názor charity na manželstvo je chránený prvým dodatkom ústavy na základe slobody vyznania.

Informuje napríklad Reuters či Times of Israel, píše server echo24.cz.

V prípade išlo o spor medzi katolíckou charitou Catholic Social Services (CSS) a mestom Philadelphia, ktoré odmietlo ponechať charitu v systéme pestúnskej starostlivosti po tom, čo vyšlo najavo, že charita neposkytuje svoje služby nezosobášeným či párom rovnakého pohlavia.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa mesta touto praktikou porušovali pravidlá certifikácie. Mesto, ktoré zastrešuje pestúnsku starostlivosť pre potrebné deti, podpisuje so súkromnými subjektmi zmluvy, na základe ktorých pre mesto službu zabezpečujú.

Charita vyberala ako pestúnov iba zosobášené páry. Nemanželské páry či páry rovnakého pohlavia nechcela podporovať, pretože to odporuje katolíckemu učeniu. A odvolávala sa pri tom na slobodu vyznania. Mesto Philadelphia túto praktiku považovalo za diskriminačnúé.

Predpokladalo sa, že rozhodnutie súdu by mohlo mať vplyv na práva homosexuálov osvojovať si deti. Súčasťou žaloby bola tiež žiadosť o zvrátenie rozhodnutia súdu z roku 1990, keď súd uviedol, že zákony obmedzujúce náboženské postoje neporušujú prvý dodatok na slobodu vyznania, ak sú všeobecnej povahy, sú neutrálne a nie sú namierené proti náboženstvu.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd sa však vyhol rozhodnutiu, či je osvojovanie homosexuálnymi pármi protiústavné, a svoje odôvodnenie vztiahol iba na tento prípad.

Svojim verdiktom zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý postup charity považoval za diskriminačné.

Vo svojom rozhodnutí uviedol, že katolícka charita má právo na odmietnutie pestúnov na základe slobody vyznania. Pritom sa opieral o samotný pestúnskej systém Filadelfie, podľa ktorého si sami pestúnskej organizácie môžu určovať podmienky, ktoré musia rodičia splniť. Rozhodol sa však nemeniť svoje predchádzajúce rozhodnutie, na základe ktorého je možné za určitých podmienok obmedziť náboženskú slobodu, pretože pestúnskej služby nepovažuje za "všeobecne dostupné" služby, na ktoré sa uvedený precedens vzťahuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 13 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h