SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Európska komisia podporuje plán obnovy Slovenska

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.

Eduard Heger a Ursula von der Leyen.Eduard Heger a Ursula von der Leyen. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Európska komisia vydala kladné posúdenie slovenského plánu obnovy za 6,3 miliardy eur.

Predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová v pondelok počas svojej návštevy Bratislavy osobne odovzdala premiérovi Slovenska Eduardovi Hegerovi hodnotenie plánu.

Hodnotenie Európskej komisie má charakter odporúčania pre Radu Európskej únie, ktorá bude plány obnovy ešte finálne schvaľovať.

Komisia posúdila plán Slovenska na základe stanovených kritérií. Vo svojej analýze preskúmala najmä to, či investície a reformy stanovené v pláne Slovenska podporujú zelenú a digitálnu transformáciu, či prispievajú k účinnému riešeniu výziev identifikovaných v rámci európskeho semestra a či posilnia jeho rastový potenciál, tvorbu pracovných miest a hospodársku a sociálnu odolnosť.

Ako počas spoločnej tlačovej besedy uviedol predseda vlády Eduard Heger, plán obnovy je reakciou na krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho ho Slovensko musí využiť na to, aby sa stalo silnejším, zelenším a digitálnejším. Označil ho sa špecifický súzvuk reforiem a investícií. Práve táto kombinácia pritom môže Slovensko posunúť dopredu.

V rámci priorít premiér vyzdvihol vzdelávanie, zdravotníctvo, životné prostredie, ďalej inovácie a digitalizáciu, fyzickú infraštruktúru a efektívnu verejnú správu.

Heger však zároveň zdôraznil, že Slovensko ešte čaká najťažšia časť, a to samotná realizácia plánu obnovy. V tejto súvislosti zdôraznil nutnosť politickej súhry a vyzval všetkých kompetentných, aby spojili sily.

„Čakajú nás veľké výzvy. Plán obnovy je tu pre občanov, aby občania pocítili benefity. Od plánu obnovy do veľkej miery záleží naša budúcnosť," vyhlásil predseda vlády.

Ako doplnila Ursula von der Leyenová, plán obnovy by mal pomôcť tvarovať Európu na nasledujúce desaťročia. Slovensku v tejto súvislosti zagratulovala k rýchlosti jeho vytvorenia, zároveň vyzdvihla kvalitu materiálu, ako aj jeho ambicióznosť.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko bude podľa nej vďaka plánu obnovy odolnejšie a lepšie pripravené na prípadné ďalšie krízy.

Komisia vo svojom posúdení konštatuje, že v pláne Slovenska je určených 43 % celkových rozpočtových prostriedkov na opatrenia na podporu cieľov v oblasti klímy a 21 % je určených na opatrenia na podporu digitálnej transformácie.

Podľa názoru komisie plán Slovenska zahŕňa rozsiahly súbor vzájomne sa posilňujúcich reforiem a investícií, ktoré prispievajú k účinnému riešeniu rôznych výziev.

Niektoré reformy by mali podľa komisie zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií, najmä plánovaná dôchodková reforma.

Rada Európskej únie bude mať teraz štyri týždne na prijatie návrhu komisie.

Schválenie plánu zo strany rady by umožnilo vyplatenie 823 miliónov eur Slovensku v rámci predbežného financovania.

SkryťVypnúť reklamu

To predstavuje 13 % celkovej sumy pridelenej Slovensku. Komisia povolí ďalšie vyplácanie na základe uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí rady, čím sa zohľadní pokrok dosiahnutý pri realizácii investícií a reforiem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu