SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, EURÓPSKA ÚNIA

Európska komisia podporuje plán obnovy Slovenska

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.

Eduard Heger a Ursula von der Leyen.Eduard Heger a Ursula von der Leyen. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Európska komisia vydala kladné posúdenie slovenského plánu obnovy za 6,3 miliardy eur.

Predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová v pondelok počas svojej návštevy Bratislavy osobne odovzdala premiérovi Slovenska Eduardovi Hegerovi hodnotenie plánu.

Hodnotenie Európskej komisie má charakter odporúčania pre Radu Európskej únie, ktorá bude plány obnovy ešte finálne schvaľovať.

Komisia posúdila plán Slovenska na základe stanovených kritérií. Vo svojej analýze preskúmala najmä to, či investície a reformy stanovené v pláne Slovenska podporujú zelenú a digitálnu transformáciu, či prispievajú k účinnému riešeniu výziev identifikovaných v rámci európskeho semestra a či posilnia jeho rastový potenciál, tvorbu pracovných miest a hospodársku a sociálnu odolnosť.

Ako počas spoločnej tlačovej besedy uviedol predseda vlády Eduard Heger, plán obnovy je reakciou na krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho ho Slovensko musí využiť na to, aby sa stalo silnejším, zelenším a digitálnejším. Označil ho sa špecifický súzvuk reforiem a investícií. Práve táto kombinácia pritom môže Slovensko posunúť dopredu.

V rámci priorít premiér vyzdvihol vzdelávanie, zdravotníctvo, životné prostredie, ďalej inovácie a digitalizáciu, fyzickú infraštruktúru a efektívnu verejnú správu.

Heger však zároveň zdôraznil, že Slovensko ešte čaká najťažšia časť, a to samotná realizácia plánu obnovy. V tejto súvislosti zdôraznil nutnosť politickej súhry a vyzval všetkých kompetentných, aby spojili sily.

„Čakajú nás veľké výzvy. Plán obnovy je tu pre občanov, aby občania pocítili benefity. Od plánu obnovy do veľkej miery záleží naša budúcnosť," vyhlásil predseda vlády.

Ako doplnila Ursula von der Leyenová, plán obnovy by mal pomôcť tvarovať Európu na nasledujúce desaťročia. Slovensku v tejto súvislosti zagratulovala k rýchlosti jeho vytvorenia, zároveň vyzdvihla kvalitu materiálu, ako aj jeho ambicióznosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko bude podľa nej vďaka plánu obnovy odolnejšie a lepšie pripravené na prípadné ďalšie krízy.

Komisia vo svojom posúdení konštatuje, že v pláne Slovenska je určených 43 % celkových rozpočtových prostriedkov na opatrenia na podporu cieľov v oblasti klímy a 21 % je určených na opatrenia na podporu digitálnej transformácie.

Podľa názoru komisie plán Slovenska zahŕňa rozsiahly súbor vzájomne sa posilňujúcich reforiem a investícií, ktoré prispievajú k účinnému riešeniu rôznych výziev.

Niektoré reformy by mali podľa komisie zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií, najmä plánovaná dôchodková reforma.

Rada Európskej únie bude mať teraz štyri týždne na prijatie návrhu komisie.

Schválenie plánu zo strany rady by umožnilo vyplatenie 823 miliónov eur Slovensku v rámci predbežného financovania.

Skryť Vypnúť reklamu

To predstavuje 13 % celkovej sumy pridelenej Slovensku. Komisia povolí ďalšie vyplácanie na základe uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí rady, čím sa zohľadní pokrok dosiahnutý pri realizácii investícií a reforiem.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h