SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ŠPORT

Mníchov chcel nasvietiť štadión pri futbale s Maďarmi v dúhových farbách. UEFA to zakázala

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.

Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.Na archívnej snímke z 9. júla 2016 štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove. (Zdroj: TASR/AP)

MNÍCHOV - Mníchov plánoval v stredu pri zápase medzi Nemeckom a Maďarskom osvietiť svoj futbalový štadión farbami dúhy na podporu LGBTQ komunity, narazil však u usporiadateľa futbalových majstrovstiev Európy, agentúry UEFA.

Organizácia to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel pôvodne protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazoval propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.

"UEFA je politicky aj nábožensky neutrálna organizácia. A preto, že v tomto prípade išlo o krok namierený proti maďarskej vláde, sme návrh zakázali, "uviedla UEFA vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Mníchovu k osvieteniu arény ponúkla iné termíny mimo zápasy Eura.

S nápadom na dúhové osvetlenie mníchovského štadióna prišiel starosta bavorského mesta Dieter Reiter (nemecká SPD).

Chcel tak urobiť na protest proti novému zákonu v Maďarsku, ktorý okrem iného zakazuje osvetu v školách týkajúcu sa sexuálnych menšín.

UEFA podľa denníka Die Welt navrhla alternatívny dátum osvetlenia. Slávna Allianz Arena by sa mohla dúhovými farbami rozsvietiť buď 28. júna, alebo medzi 3. a 9. júlom.

Mníchov v pôvodnom termíne aspoň na diaľku však možno podporia iné nemecké mestá, ktoré nie sú viazané pravidlami futbalového šampionátu.

Hlásia sa predovšetkým Frankfurt nad Mohanom a Kolín nad Rýnom.

Futbalové arény vo Frankfurte nad Mohanom a Kolíne nad Rýnom by mali v stredu žiariť počas zápasu majstrovstiev Európy medzi nemeckým tímom a Maďarskom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak to v Mníchove nie je v strede povolené, ostatné štadióny v krajine musia ukázať svoje farby," povedal hovorca predstavenstva Eintrachtu Frankfurt Axel Hellmann.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


1 h
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 2 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 3 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 2 h