WELLINGTON - Tohtoročný olympiáda v Tokiu síce ešte nezačala, ale už teraz je jasné, že sa zapíše do histórie. A to kontroverznou cestou, pretože prvýkrát v histórii sa na nich predstaví transgender športovkyňa.
Ide o vzpieračku Laurel Hubbardovú z Nového Zélandu, ktorá sa kvalifikovala v kategórii do 87 kilogramov. Zmeria si tak svoje sily medzi ženami.
Rad súperiek však jej účasť považuje za neférovú.
Úradníci ju vybrali do ženského tímu potom, čo v roku 2015 boli upravené kvalifikačné požiadavky a bolo umožnené transgender športovcom súťažiť v ženských kategóriách, pokiaľ je ich hladina testosterónu pod určitú hranicu.
Hubbardová súťažila v mužských kategóriách do roku 2013, kedy sa označila za transsexuálku.
"Som vďačná za láskavú podporu, ktorú mi vyjadrilo toľko Novozélanďanov. Keď som si pred tromi rokmi na Hrách Commonwealthu zlomila ruku, myslela som si, že moja kariéra skončila. Ale vaša podpora a povzbudzovanie ma vyviedli z temnoty," poďakovala Hubbardová svojim fanúšikom.
Hoci Hubbardová splnila požiadavky na hladinu testosterónu, rad športovkýň sa búri a jej účasť považujú za nespravodlivú.
Podľa nich majú jedinci, ktorí sa narodili ako muži, výhodu, pretože majú zvýšenú hustotu kostí a svalov.
Belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová, ktorá súťaží v rovnakej kategórii, uviedla, že účasť Hubbardovej na olympiáde by bola nespravodlivá pre ženy a "zlý vtip".
Hoci podľa svojich slov podporuje transsexuálnu komunitu, princíp inklúzie by nemal byť "na úkor ostatných".
"Každý, kto trénuje vzpieranie na vysokej úrovni, vie, že je to v kostiach. Táto konkrétna situácia je nespravodlivá pre šport i pre športovcov," uviedla v máji.
Proti transsexuálnym športovkyniam v ženskom športe v auguste minulého roka podpísalo list viac ako 300 športovkýň vrátane bývalej slovenskej tenistky Martiny Navrátilovej.
"Pevne veríme, že každý by mal mať príležitosť súťažiť, ale skutočná športové parita pre ženy vyžaduje ochranu ženských športov pre biologické ženy," stálo v liste.