SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ŠPORT

Na olympiáde bude prvá transgender športovkyňa. Ostatné vzpieračky sú proti

Rad športovkýň sa búri a jej účasť považujú za nespravodlivú. Podľa nich majú jedinci, ktorí sa narodili ako muži, výhodu, pretože majú zvýšenú hustotu kostí a svalov.

Vzpieranie bojuje proti dopingu.Vzpieranie bojuje proti dopingu.

WELLINGTON - Tohtoročný olympiáda v Tokiu síce ešte nezačala, ale už teraz je jasné, že sa zapíše do histórie. A to kontroverznou cestou, pretože prvýkrát v histórii sa na nich predstaví transgender športovkyňa.

Ide o vzpieračku Laurel Hubbardovú z Nového Zélandu, ktorá sa kvalifikovala v kategórii do 87 kilogramov. Zmeria si tak svoje sily medzi ženami.

Rad súperiek však jej účasť považuje za neférovú.

Úradníci ju vybrali do ženského tímu potom, čo v roku 2015 boli upravené kvalifikačné požiadavky a bolo umožnené transgender športovcom súťažiť v ženských kategóriách, pokiaľ je ich hladina testosterónu pod určitú hranicu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hubbardová súťažila v mužských kategóriách do roku 2013, kedy sa označila za transsexuálku.

"Som vďačná za láskavú podporu, ktorú mi vyjadrilo toľko Novozélanďanov. Keď som si pred tromi rokmi na Hrách Commonwealthu zlomila ruku, myslela som si, že moja kariéra skončila. Ale vaša podpora a povzbudzovanie ma vyviedli z temnoty," poďakovala Hubbardová svojim fanúšikom.

Hoci Hubbardová splnila požiadavky na hladinu testosterónu, rad športovkýň sa búri a jej účasť považujú za nespravodlivú.

Podľa nich majú jedinci, ktorí sa narodili ako muži, výhodu, pretože majú zvýšenú hustotu kostí a svalov.

Belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová, ktorá súťaží v rovnakej kategórii, uviedla, že účasť Hubbardovej na olympiáde by bola nespravodlivá pre ženy a "zlý vtip".

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci podľa svojich slov podporuje transsexuálnu komunitu, princíp inklúzie by nemal byť "na úkor ostatných".

"Každý, kto trénuje vzpieranie na vysokej úrovni, vie, že je to v kostiach. Táto konkrétna situácia je nespravodlivá pre šport i pre športovcov," uviedla v máji.

Proti transsexuálnym športovkyniam v ženskom športe v auguste minulého roka podpísalo list viac ako 300 športovkýň vrátane bývalej slovenskej tenistky Martiny Navrátilovej.

"Pevne veríme, že každý by mal mať príležitosť súťažiť, ale skutočná športové parita pre ženy vyžaduje ochranu ženských športov pre biologické ženy," stálo v liste.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


44m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 1 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 3 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 2 h