SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Putin si pripomenul obete vojny, kritizoval rozšírenie NATO smerom na východ

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.

Putin si pripomenul obete vojny. Putin si pripomenul obete vojny. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin si pri príležitosti 80. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz uctil pamiatku vojnových hrdinov a vyzval na posilnenie bezpečnosti v Európe.

„22. jún stále vyvoláva hnev a ľútosť v srdciach všetkých generácií a spôsobuje bolesť nad zničenými životmi miliónov ľudí,“ uviedol Putin v prejave pri hrobe neznámeho vojaka v Moskve.

„Tie skúšky, tie strašné roky sú doslova vpísané v našej pamäti,“ dodal prezident.

Nemecko 22. júna 1941 útokom na Sovietsky zväz otvorilo východný front druhej svetovej vojny, ktorý sa skončil v máji 1945 bezpodmienečnou kapituláciou Nemecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Sovietsky zväz odhaduje celkové straty na 27 miliónov ľudí.

Ruský prezident zároveň oslovil nemeckú verejnosť v komentári, ktorý mu v utorok uverejnil týždenník Die Zeit.

Sovietski vojaci podľa neho prišli do Nemecka ako osloboditelia a nie preto, aby sa pomstili.

Putin ocenil povojnové úsilie o obnovenie dôvery. Kritizoval však rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) smerom na východ.

„Verili sme, že koniec studenej vojny bude spoločným víťazstvom pre Európu. Prevládol však iný prístup založený na expanzii NATO, pozostatku studenej vojny,“ napísal prezident.

Ako uviedol, rozšírenie NATO o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“.

Poukázal na to, že prosperitu a bezpečnosť v Európe možno dosiahnuť iba spoločným úsilím.

Skryť Vypnúť reklamu

„Rusko si želá obnovu komplexného partnerstva s Európou,“ zdôraznil prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 1 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 27m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 14 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 14 h