SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Očkovanie je jediný spôsob, ako sa nevrátiť späť, povedala Čaputová

Prezidentka vyzvala ľudí, aby sa dali zaočkovať. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti, povedala.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.Prezidentka SR Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila včera so svojím prejavom.

Vážení spoluobčania,

všetci sa tešíme z toho, že sa náš život vracia do normálu, ustúpili obmedzenia a zobúdza sa aj naša ekonomika. Som si istá, že nikto netúži po tom, aby sme sa spôsobom života čo i len trochu vrátili do nedávnej minulosti.

Dnes však bol aj na Slovensku potvrdený nový delta variant vírusu, o ktorom nám v posledných dňoch prichádzali znepokojivé správy zo zahraničia.

Epidemiológovia sa zhodujú, že na jeseň nám hrozí tretia vlna pandémie a ani včasnými opatreniami na hraniciach jej celkom nedokážeme zabrániť.

Skryť Vypnúť reklamu

Jediný naozaj účinný spôsob, ako sa nevrátiť späť, je očkovanie. Na rozdiel od prvých dvoch vĺn pandémie dnes môžeme povedať, že byť infikovaným v tretej vlne už nebude len otázkou náhody alebo neopatrného správania sa, ale z veľkej časti to bude otázkou voľby, otázkou rozhodnutia každého z nás.

Nebude to štát, ani spoločnosť, kto bude ľudí deliť na chránených a zraniteľných. Bude to vírus. Z pohľadu vírusu budú len zaočkovaní a nezaočkovaní.

Vážení občania,

medzi nami sú stále státisíce ľudí, ktorí sú očkovaniu otvorení, ale svoje rozhodnutie odkladajú, váhajú, neponáhľajú sa, lebo možno ešte nevidia bezprostredný dôvod zaočkovať sa.

Obraciam sa preto priamo na vás – nečakajte, prosím, až na príchod tretej vlny, lebo to už môže byť neskoro. Istotu, že vakcína nás ochráni pred vírusom, máme až niekoľko týždňov po druhej dávke.

Skryť Vypnúť reklamu

Využime preto tieto prázdninové mesiace a predíďme tomuto riziku.

Je dôležité si uvedomiť, že úroveň zaočkovanosti na Slovensku je jedna z najnižších v rámci krajín EÚ.

Keď sa porovnáme iba s našimi susedmi - Českom, Maďarskom a Poľskom - všetky uvedené krajiny majú vyššiu mieru zaočkovanosti ľudí, ako my na Slovensku.

Všetky tieto krajiny sú teda na tretiu vlnu pripravené lepšie.

Ľudia na Slovensku predsa nie sú menej uvedomelí, menej zodpovední, ako občania iných krajín. Chcem vás preto poprosiť, ak váhate, prípadne očkovanie odkladáte, urobte tak čo najskôr.

V situácii, keď v očkovaní zaostávame, vysielať signály spochybňujúce očkovanie je veľmi nezodpovedné.

Priamo totiž ovplyvňujú našu schopnosť prekonať ďalšiu vlnu pandémie s čo najmenšími stratami – na životoch, na zdraví, aj na ekonomickej situácii našich rodín.

Skryť Vypnúť reklamu

V plnej miere rešpektujem právo politickej opozície a každého občana aktívne a verejne poukazovať na zlyhania vlády. Úlohou vlády je vecnú kritiku strpieť a naprávať chyby.

Predmetom politického súboja sa však nesmie stať naša schopnosť čeliť pandémii.

Nikto nikomu neupiera, že očkovanie je každého osobné rozhodnutie a ani to, že očkovanie je dobrovoľné. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity, toto spoločné úsilie všade vo svete, je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti.

Ak už časť politickej opozície iniciatívne nevyzýva ľudí na očkovanie, tak by aspoň nemala spoluobčanov od očkovania odradzovať.

Chcem preto požiadať politických lídrov, aby nerobili kroky, ktoré môžu mať pre nás všetkých tragické následky a aby konali s pocitom zodpovednosti za životy a zdravie občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vážení občania,

je prirodzené, ľudské, že máme obavy a pocit neistoty zo všetkého nového, niektorí z nás aj z vakcinácie. Zvážte prosím ešte raz mieru rizika, ktorú nové kmene vírusu môžu spôsobiť nezaočkovaným ľuďom.

Vieme, ako rýchlo sa vie vírus dostať mimo kontrolu. Urobme správnu vec nielen pre seba a svoju rodinu, ale aj pre celú našu spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 12 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu