SME
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarsko prijalo zákon na ochranu práv detí, nie proti homosexuálom, zdôraznil Orbán v Bruseli

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Maďarsko nemá žiadny homofóbny zákon, ale zákon na ochranu práv detí a rodičov, povedal vo štvrtok v Bruseli v reakcii na otázku novinárov po príchode na summit EÚ predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa videozáznamu zverejneného na oficiálnej stránke Európskej rady maďarský premiér opäť adresoval výzvu kritikom tohto zákona na ochranu proti pedofílii, aby si túto právnu normu pozorne prečítali, a až potom nech reagujú.

Orbán opäť zdôraznil, že je bojovníkom za ľudské práva a pripomenul, že komunistický režim prenasledoval homosexuálov, pričom on osobne bojoval za slobodu a za práva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ja som bojovníkom za práva homosexuálov. Tento zákon však nie je o nich, ale o právach detí a rodičov," dodal.

Maďarský ministerský predseda následne pre skupinu maďarských novinárov spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná.

"Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov, tento zákon je o ochrane práv dieťaťa a rodičov," podčiarkol Orbán.

Orbán podľa agentúry MTI tiež povedal, že rád povie o tomto zákone ktorémukoľvek premiérovi, ak o to prejaví záujem, prípadne predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi.

Ten avizoval, že tému zákona otvorí na štvrtkovej pracovnej večeri lídrov členských krajín Európskej únie.

Zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon stanovuje, že mladí ľudia pod 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Maďarský prezident János Áder tento ostro kritizovaný zákon v stredu podpísal.

Európska komisia (EK) v ten istý deň pohrozila Budapešti právnymi krokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Olympijský oheň na LOH Tokio 2020 / 2021 zapálila tenistka Naomi Osaková.

Slovenskú vlajku spoločne poniesli strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a vodný slalomár Matej Beňuš


TASR 9 h
Ilustračné foto.

Krajina, ktorá ešte nedávno sama seba nazývala majákom slobody a z tejto pozície obhajovala ľudské práva inde, sa teraz sama zhadzuje a opisuje sa ako skrz-naskrz rasistická a utlačovateľská.


idnes.cz 8 h
Boris Kollár.

Odmieta delenie ľudí do dvoch kategórií, na očkovaných a neočkovaných. Podčiarkol, že sám je zaočkovaný a vyzýva na to aj ľudí.


TASR 10 h
Alexandr Lukašenko.

Bieloruské úrady zintenzívnili razie a zatýkanie. "Majú pokrivené mozgy a ich hlavy sú vymyté zahraničnými peniazmi,“ povedal Lukašenko.


SITA/AP 19 h