SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarsko prijalo zákon na ochranu práv detí, nie proti homosexuálom, zdôraznil Orbán v Bruseli

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Maďarsko nemá žiadny homofóbny zákon, ale zákon na ochranu práv detí a rodičov, povedal vo štvrtok v Bruseli v reakcii na otázku novinárov po príchode na summit EÚ predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa videozáznamu zverejneného na oficiálnej stránke Európskej rady maďarský premiér opäť adresoval výzvu kritikom tohto zákona na ochranu proti pedofílii, aby si túto právnu normu pozorne prečítali, a až potom nech reagujú.

Orbán opäť zdôraznil, že je bojovníkom za ľudské práva a pripomenul, že komunistický režim prenasledoval homosexuálov, pričom on osobne bojoval za slobodu a za práva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ja som bojovníkom za práva homosexuálov. Tento zákon však nie je o nich, ale o právach detí a rodičov," dodal.

Maďarský ministerský predseda následne pre skupinu maďarských novinárov spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná.

"Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov, tento zákon je o ochrane práv dieťaťa a rodičov," podčiarkol Orbán.

Orbán podľa agentúry MTI tiež povedal, že rád povie o tomto zákone ktorémukoľvek premiérovi, ak o to prejaví záujem, prípadne predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi.

Ten avizoval, že tému zákona otvorí na štvrtkovej pracovnej večeri lídrov členských krajín Európskej únie.

Zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon stanovuje, že mladí ľudia pod 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Maďarský prezident János Áder tento ostro kritizovaný zákon v stredu podpísal.

Európska komisia (EK) v ten istý deň pohrozila Budapešti právnymi krokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


1 h
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 2 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 3 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 2 h