SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Demonštranti v Tepliciach žiadali vyšetrenie smrti Róma po zákroku polície

Aj Česi už majú svojho Floyda. Pitva odhalila, že Róm zomrel na následky zlyhania srdca, pričom bol pod vplyvom drog.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

TEPLICE - V českom meste Teplice sa v sobotu zišli stovky protestujúcich, ktorí žiadali dôsledné vyšetrenie smrti muža rómskeho pôvodu, ktorý zahynul minulý týždeň po zákroku miestnej polície.

Demonštranti, ktorí označili tento postup za brutálny, vyrazili neskôr popoludní smerom k policajnej stanici, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Na pokojnom zhromaždení, na ktoré dohliadala polícia, sa zúčastnilo približne 400-500 osôb. Rečníci kritizovali zákrok policajtov ako neprimeraný a dav skandoval heslá, ako napríklad "Poďte nás zabiť!".

Skryť Vypnúť reklamu

Pre policajnou stanicou, kde boli prítomní ťažkoodenci, kričali "Stop rasizmu", "Stop popravám" či "My chceme pravdu".

Polícia ľudí následne vyzvala, aby miesto opustili a účastníci výzvy poriadkových síl poslúchli.

Na akciu prišli Rómovia z Brna, Ostravy, ale aj zo Slovenska či Maďarska, priblížil Miroslav Brož zo združenia Konexe, ktoré akciu zvolalo.

Uplynulý víkend sa na sociálnych sieťach rozšírili videozáznam z policajného zásahu, na ktorom možno vidieť, ako jeden policajt niekoľko minút kľačí 46-ročnému mužovi rómskeho pôvodu na krku a druhý mu drží nohy.

Podľa vyhlásenia tamojšej polície bol muž agresívny a policajtov sám napadol, preto boli nútení pristúpiť k zákroku.

Jednotky polície boli privolané v súvislosti s bitkou dvoch mužov, ktorí mali i poškodzovať cudzie autá. Polícia našla zraneného muža ležať na zemi a po spacifikovaní ho prevzali záchranári. Neskôr však zahynul v sanitke.

Skryť Vypnúť reklamu

Súdna pitva vylúčila súvislosť mužovej smrti s policajným zákrokom - neodhalila poranenia orgánov ani dusenie. Dokázala totiž, že bol pod vplyvom pervitínu a zomrel na následky zlyhania srdca.

Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) oznámila, že v konaní policajtov momentálne nevidí nijaký trestný čin, a nebude preto zahajovať žiadne trestné konanie, píše denník iDNES.cz.

Mnohí tento prípad prirovnávajú k smrti Američana Georgea Floyda, ktorý zahynul vlani pri podobnom policajnom zákroku. Po jeho smrti vypukla v USA vlna protestov proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 13 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 13 h