SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO, EURÓPSKA ÚNIA

Sassoli po stretnutí s pápežom: Európa musí zachraňovať ľudské životy na mori

""Európa, ktorá ľudí na mori nezachráni a nechá ich zomrieť, nie je prejavom ľudskosti. Musíme ukázať, že témy ako prijatie a integrácia sú dôležité," povedal predseda Európskeho parlamentu po rozhovore s Františkom.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. (Zdroj: SITA/AP)

RÍM - Migrácia a situácia utečencov v Stredozemnom mori boli témou sobotňajšej súkromnej audiencie predsedu Európskeho parlamentu (EP) Davida Sassoliho u pápeža Františka vo Vatikáne. Informovali o tom agentúry DPA a APA.

"Európa, ktorá ľudí na mori nezachráni a nechá ich zomrieť, nie je prejavom ľudskosti," uviedol šéf EP pred novinármi po stretnutí s hlavou katolíckej cirkvi.

"Bojujeme za európsku iniciatívu. Musíme ľudí zachrániť - hovoríme o tisícoch ľudí, nie o miliónoch," zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Musíme ukázať, že témy ako prijatie a integrácia sú dôležité," povedal.

Sassoli poznamenal, že išlo o veľmi dôležité stretnutie, počas ktorého sa znovu upevnila centrálna pozícia pápeža, ktorý slúži ako "ochrana ľudí a miera všetkých vecí".

"To platí pre všetky oblasti politiky - od prisťahovalectva po občianske práva," uviedol.

Zo strany pápeža podľa jeho slov prišlo "povzbudenie pre Európu, ktorá chce spoločnú politiku a v týchto 15 mesiacoch zažila veľkú solidaritu".

Vatikán o obsahu rozhovorov bezprostredne po audiencii neinformoval. Pápež počas nedávnej tradičnej nedeľnej modlitby Anjel Pána vo Vatikáne upozornil na to, že zo Stredozemného mora sa stal "najväčší cintorín v Európe".

Skryť Vypnúť reklamu

Každoročne sa o preplávanie na európsky kontinent zo severu Afriky pokúsia tisíce utečencov. Mnohí tak urobia za pomoci prevádzačov nezákonných migrantov. Často však túto nebezpečnú cestu absolvujú v preplnených a nestabilných člnoch.

Z údajov Organizácie Spojených národov (OSN) vyplýva, že pri pokuse preplávať zo severu Afriky do Európy tento rok zomrelo už viac ako 690 utečencov.

Sassoli sa s pápežom stretol v novembri 2014 v Štrasburgu, keď pôsobil na poste podpredsedu EP. Pápež František vtedy apeloval na to, že Európa musí znovu objaviť kresťanské korene svojej identity.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


34m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 1 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 2 h