SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Polícia našla v mobile muža útočiaceho nožom nenávistné správy

Polícia spresnila, že obeťami útoku boli tri ženy a takisto väčšinu zranených predstavujú osoby ženského pohlavia. To, či bol útok cielene namierený na ženy, alebo išlo o náhodu, je podľa polície predmetom vyšetrovania.

Polícia na mieste činu v nemeckom Würzburgu.Polícia na mieste činu v nemeckom Würzburgu. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Nenávistné správy okrem iného na mobilnom telefóne útočníka z nemeckého Würzburgu pochádzajúceho zo Somálska, našla polícia počas sobotňajšej razie v zariadení pre ľudí bez domova, kde 24-ročný muž žil. Informovala o tom agentúra DPA.

Nájdené dôkazy musí teraz polícia analyzovať a vyhodnotiť, čo bude trvať istý čas, keďže sú v cudzom jazyku, uviedol šéf kriminálneho oddielu Armin Kühnert na tlačovej konferencii.

Polícia spresnila, že obeťami útoku boli tri ženy a takisto väčšinu zranených predstavujú osoby ženského pohlavia. To, či bol útok cielene namierený na ženy, alebo išlo o náhodu, je podľa polície predmetom vyšetrovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Regionálny šéf polície Gerhard Kallert opísal, že páchateľ vošiel v piatok popoludní do obchodu, kde sa v oddelení s domácim náradím predavačky opýtal, kde sú nože.

Následne uchopil jeden nôž a smrteľne pobodal tri ženy v obchode a následne začal útočiť na ľudí vonku a v neďalekej banke.

Ťažko zranil šesť žien a jedného mladého muža. Jedna zo žien je naďalej v ohrození života.

Na videách z miesta činu je vidieť, ako sa okoloidúci páchateľa snažia pomocou stoličiek a palíc zastaviť.

Muž podozrivý z útoku, ktorého polícia pri zatýkaní postrelila do nohy, bol v sobotu predvedený pred sudcu, ktorý nariadil jeho umiestnenie do vyšetrovacej väzby pre podozrenia z trojnásobnej vraždy, šesťnásobného pokusu o vraždu a závažného ublíženia na zdraví a v jednom prípade pre úmyselné ublíženie na zdraví.

Skryť Vypnúť reklamu

Muž, ktorý žije v Nemecku od roku 2015 pod čiastočnou ochranou, avšak bez trvalého azylu, nemal záznam v registri trestov, no počas tohto roka došlo k dvom incidentom, pre ktoré ho hospitalizovali v psychiatrickej nemocnici.

V januári sa podľa prokurátora Wolfganga Gründlera v útulku pre ľudí bez domova oháňal kuchynským nožom, keď sa dostal do konfliktu s tamojšími rezidentmi a zamestnancami, píše agentúra AP.

Vyšetrovanie tohto prípadu, pri ktorom nikoho nezranil, ešte nie je ukončené a zatiaľ nie je hotový ani jeho psychiatrický posudok.

V júni zase došlo k ďalšiemu menšiemu incidentu, avšak podľa prokuratúry nič nenasvedčovalo, že by malo dôjsť k narastajúcim problémom.

Okrem toho, či je muž duševne chorý, vyšetrovatelia skúmajú i možnosť, či bol muž radikalizovaný a konal v mene teroristickej organizácie Islamský štát (IS), keďže podľa svedkov zakričal "Alláhu akbar", čo v arabčine znamená "Boh je veľký".

Skryť Vypnúť reklamu

Vyšetrovanie prebrali krajinská kriminálna polícia v Bavorsku v spolupráci s prokuratúrou v bavorskej metropole Mníchov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 1 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 27m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 14 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 14 h