SME
Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Americké tajné služby vydali oficiálnu správu o UFO. Dôkazy o mimozemšťanoch nezistili

Desiatky úkazov si však nedokážu vysvetliť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: The National Archives)

WASHINGTON - Americké spravodajské služby zverejnili dlho očakávanú správu o pozorovaní UFO v posledných desaťročiach.

Aj keď tak vláda USA priznáva existenciu nevysvetliteľných lietajúcich objektov zachytených armádou a námorníctvom, závery zaostali za očakávaním, uvádza CNN a "ufológovia" tak budú asi sklamaní, píše sever echo24.cz.

Dokument skúmal 144 správ o tom, čo vláda označuje ako "neidentifikovaný lietajúci predmet" a iba jedna z nich bola vyšetrovateľom objasnená.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyšetrovatelia nenašli žiadny dôkaz, že by pozorovanie predstavovala buď mimozemský život alebo významný technologický pokrok zahraničného protivníka, ako sú Rusko alebo Čína.

"Zo 144 správ, ktorými sa tu zaoberáme, nemáme žiadne jasné indikácie, že by pre nich existovalo nejaké mimozemské vysvetlenie," uviedol vysoký americký úradník. Vyšetrovatelia však nadobudli tiež presvedčení, že väčšina pozorovaných javov bola "fyzickými objektmi."

Už v minulosti Pentagon zverejnil videá natočená vojenskými pilotmi, na ktorých je zachytené UFO a komentáre pilotov, ktorí nechápu, s čím sa stretávajú a čudujú sa nad fyzikálnymi vlastnosťami letiacich predmetov.

Dôkazy chýbajú

Americkí spravodajcovia nezistili dôkazy o existencii mimozemšťanov. Desiatky zvláštnych úkazov nahlásených vojenskými pilotmi si však nedokážu vysvetliť, vyplýva z v piatok zverejnenej netrpezlivo očakávanej správy riaditeľstva spravodajských služieb o skúmaní UFO.

Skryť Vypnúť reklamu

Pracovná skupina amerických služieb sa zaoberala viac ako 140 prípadmi pozorovaní lietadiel alebo iných zariadení zjavne lietajúcich záhadnou rýchlosťou a schopných meniť nečakane smer z rokov 2004 až 2021.

Väzby na mimozemské civilizácie však nezistila.

Pre tieto javy "pravdepodobne neexistuje jediné vysvetlenie", uvádza správa.

"V súčasnej dobe nemáme v našich databázach dostatok informácií, aby sme tieto incidenty mohli pripísať konkrétnym príčinám," dodáva.

Americké ministerstvo obrany vlani zverejnilo videá urobené pilotmi v službách amerického námorníctva. K videniu sú na nich lietajúce predmety, ktoré sa javia ako UFO.

Jedno z týchto videí pochádza z novembra 2004 a ďalšie dve sú z januára 2015. Zoznámiť verejnosť s predtým tajnými aktivitami pracovnej skupiny Pentagonu pre výskum UFO nariadil vlani americký Kongres.

Skryť Vypnúť reklamu

Americkú armádu zaujíma, či tieto úkazy predstavujú ohrozenie pre Spojené štáty. Pentagon sa však možno neobáva ani tak mimozemšťanov, ako skôr technologickej nadradenosti a špionáže zo strany Číny či Ruska.

Americká tlač citovala jedného vládneho úradníka, že USA sa obávajú, že Čína alebo Rusko testujú hypersonické technológie, ktoré sa pohybujú desaťkrát alebo dokonca 20-krát rýchlejšie ako zvuk a sú ľahko manévrovateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto činu.

Podľa vládnych štatistík od apríla 2020 do 2021 polícia zaznamenala 41-tisíc prípadov útokov s nožom, z toho 224 smrteľných.


idnes.cz 3 h
Ilustračné foto.

Maďarsko po vyše 3,5 roku výstavby dokončilo a oficiálne spustilo nový 57-kilometrový úsek diaľnice M30 medzi Miškolcom a Tornyosnémeti.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 19 percent.


TASR 5 h
Ilustračné foto kapsuly Blue Origin na hranici atmosféry a kozmu.

Stanica by mala okrem vedeckých účelov slúžiť aj obchodným partnerom či vesmírnym turistom.


TASR 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu