SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nepreočkované štáty drví delta, 99,2 percenta obetí covidu v USA sú ľudia bez vakcíny

Z analýzy amerických dát za máj plynie, že smrť v dôsledku choroby teraz hrozí takmer výhradne neočkovaným.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Takmer všetky úmrtia na covid v USA sú teraz medzi ľuďmi, ktorí neboli zaočkovaní, čo podľa tamojších úradov potvrdzuje účinnosť vakcinácie.

Tí, čo už majú vakcínu, tvorí medzi hospitalizovanými jednu desatinu percenta, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

To, že teraz smrť v dôsledku choroby hrozí takmer výhradne neočkovaným, plynie z analýzy amerických dát za máj, ktorú uskutočnila agentúra AP.

Rozbor čísel ukazuje, že medzi 853 000 ľuďmi, ktorí museli byť hospitalizovaní kvôli ťažkému priebehu covidu, bolo len asi 1 200 plne zaočkovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

To je o niečo viac ako desatina percenta.

To podľa AP znamená, že ak by boli všetci Američania naočkovaní, "blížil by sa denný počet mŕtvych k nule". V súčasnej dobe zomiera tristo ľudí denne.

Navyše z viac ako osemnásť tisíc úmrtí, ku ktorým v máji došlo, bolo len asi 150 prípadov, keď chorobe podľahli plne očkovaní. To predstavuje 0,8 percenta z celkového počtu mŕtvych za máj.

Možno povedať, že v tomto mesiaci umrelo na covid päť očkovaných Američanov denne.

To podľa AP znamená, že ak by boli všetci Američania naočkovaní, "blížil by sa denný počet mŕtvych k nule".

V súčasnej dobe zomiera tristo ľudí denne.

V apríli bolo u očkovaných Američanov 5 814 prípadov ochorenia covidom, pričom 74 z nich zomrelo. Nárast počtu mŕtvych za apríl v porovnaní s májom sa dá čiastočne vysvetliť zvyšujúcimi sa počty očkovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

V polovici týždňa bolo podaných celkovo 321 miliónov dávok, pričom plne zaočkovaných bolo 151 miliónov obyvateľov USA. To je niečo cez 46 percent.

Ak sa však započítavajú len Američania, ktorí sa môžu zatiaľ očkovať, teda tí nad dvanásť rokov, štatistika vyzerá takto: 63 percent malo aspoň jednu dávku a 53 percent je plne očkovaných.

"Takmer každému úmrtiu na covid, zvlášť medzi dospelými, možno teraz jasne zabrániť," vyhlásila riaditeľka Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Rochelle Walensky.

"Ak teraz niekde zomrie na covid, je to preto obzvlášť tragické."

Bývalý poradca americkej vlády Andy Slavitt pred niekoľkými dňami vyhlásil, že 98 až 99 percent všetkých Američanov, ktorí teraz umierajú na covid, tvoria tí neočkovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra AP uvádza, že čísla v jej analýze nie sú úplne presné, pretože počty chorých medzi očkovanými podchytáva iba 45 štátov, takže ich množstvo môže byť ešte o niečo málo vyššie.

Hlavný problém USA však je, že v celosvetovom porovnaní príkladné tempo očkovania naráža na stenu. Vakcín je dosť, očkovacích centier tiež, ale už sa toľko neočkuje.

Kto chcel vakcínu, väčšinou ju už má, teraz by mala byť rad na tých, ktorí ale neprídu, pretože ju nechcú.

Situáciu dobre dokresľujú osudy dvoch štátov, Massachusetts a Missouri.

Kým v tom prvom sa ľudia očkujú veľmi - včera tam malo aspoň jednu injekciu 70 percent a dve cez šesťdesiat percent obyvateľov, v Missouri, ktorá je medzi štátmi Únie skôr na chvoste, je plne očkovaných len 38 percent (jeden okres to dotiahol len na 13 percent).

Skryť Vypnúť reklamu

A z Missouri hlásia, že tam počet prípadov vyskočil za posledný týždeň o dvadsaťpäť percent a nemocnice prijali o pätinu viac pacientov ako predtým.

Mimochodom, veľká časť prípadov je indická mutácia, čiže delta.

Médiá píšu, že "Missouri sa stalo varovným prípadom", pretože teraz na lôžka intenzívnej starostlivosti privážajú mladších ľudí než v predchádzajúcich vlnách: šesťdesiatpäť percent z nich tvorili pacienti pod štyridsať rokov.

Pritom Missouri, ktorá má aj inak povesť skeptického štátu - má skepsu dokonca vo svojej prezývke, zďaleka nie je najhorším štátom USA.

Je v rebríčku zaočkovanosti 39., posledné sú Mississippi (len 29%), Alabama, Arkansas a Wyoming (33%).

Experti varujú, že tam čísla chorých pôjdu nevyhnutne strmo hore, lebo na očkovaním málo pokrytú populáciu tam narazí rýchlo sa šíriaci indický variant.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


13m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 49m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 1 h