SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Česko žiada Rusko o náhradu škôd za výbuch muničného skladu

Česká strana žiada 650 miliónov korún, Rusko to označilo za vydieranie.

Demolácia skladu č.16 (16. 12. 2016).Demolácia skladu č.16 (16. 12. 2016). (Zdroj: Polícia ČR - Zlín)

BRATISLAVA - Námestník českého ministerstva zahraničných vecí Martin Smolek v pondelok ruskému veľvyslancovi v krajine Alexandrovi Zmejevskému odovzdal diplomatickú nótu, ktorá žiada medzinárodnoprávnu zodpovednosť Ruska za jeho zapojenie do výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach.

Česko tiež požaduje úplnú náhradu škôd, ktoré sa odhadujú na zhruba 650 miliónov korún (takmer 25,5 milióna eur).

Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Česká ministerka financií Alena Schillerová už skôr oznámila, že krajina má v úmysle žiadať od Ruska najmenej miliardu korún ako náhradu za materiálne škody.

Skryť Vypnúť reklamu

Námestník českého rezortu diplomacie zároveň ruskému veľvyslancovi povedal, že ruské zaradenie Česka na zoznam „nepriateľských štátov" predstavuje porušenie medzinárodného práva.

Konkrétne ide o Viedenský dohovor o diplomatických stykoch a zmluvu o priateľstve a spolupráci.

Zacharovová: Vydieranie

Rusko odmietlo oficiálnu českú žiadosť o vyplatenie odškodného v kauze výbuchu muničných skladov v moravskej obci Vrbětice z roku 2014.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová označila postup českých úradov za pokus o vydieranie, informovala agentúra AP.

"Tí, ktorí konajú týmto spôsobom - hrozbami a urážkami sa domáhajú platieb, bez vyšetrovania alebo súdneho procesu, sú nazývaní vydieračmi," uviedla Zacharovová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je nemožné porozumieť tomu, čo sa odohráva v mysliach českých politikov, ktorí sa už mesiace pokúšajú prísť s nejakým novým spôsobom, ako narušiť bilaterálne vzťahy," napísala ďalej Zacharovová na sieti Telegram.

Dodala, že českí predstavitelia každým svojim protiruským vyhlásením či krokom len potvrdzujú, že Moskva konala správne, keď zapísala ČR na zoznam nepriateľských štátov.

Výbuchy v roku 2014

K výbuchom v muničných skladoch, pri ktorých zomreli dvaja ľudia, došlo v novembri a decembri 2014.

V apríli tohto roka sa však pre túto kauzu dostala Praha s Moskvou do diplomatickej roztržky, a to po tom, ako česká vláda oznámila, že do výbuchov vo Vrběticiach sú zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky.

Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve a krátko na to oznámilo, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na "striktnú paritu".

Skryť Vypnúť reklamu

Moskva v polovici mája Českú republiku zaradila na zoznam nepriateľských štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


34m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 1 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 2 h