SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prezidentka by chcela viac klimaticky angažovanú verejnosť

Boj proti klimatickej kríze má podľa prezidentky začať od každého človeka.

Prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Jednotlivci by mali byť aktívni aj v klimatických komunitách a hnutiach, pretože tak vytvoria tlak na verejných hráčov. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti začiatku kampane Európskeho klimatického paktu.

"Angažovaná verejnosť je kľúčovým aspektom každého boja za verejný záujem," podotkla hlava štátu vo videu. Dodala, že sama zažila, že niekedy len verejný tlak pohne veci vpred.

Boj proti klimatickej kríze má podľa prezidentky začať od každého človeka. Popri vnútornom záväzku každého človeka je potrebné rozvíjať svoj smer aj v komunite a spoločenstve. Vysvetľuje, že človek tak neostane sám, ale bude súčasťou aktívnej občianskej spoločnosti, ktorá sa spoločne dokáže ozvať silnejším hlasom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie je tajomstvom, že mnoho predstaviteľov verejnej moci, obzvlášť tí, ktorí zastávajú volené funkcie, sledujú verejnú mienku a zohľadňujú ju pri svojich rozhodnutiach," povedala Čaputová.

To je podľa nej dôvod, prečo aktívni občania dokážu svojimi činmi a angažovanosťou ovplyvniť chod verejných vecí.

Verejná mienka dokáže ovplyvniť i súkromný sektor, napríklad cez spotrebiteľské správanie môže meniť správanie firiem a korporácií. Želaním prezidentky je, aby bolo klimaticky angažovaných ľudí viac.

"Prispieť k budovaniu a posilňovaniu klimatických lídrov je aj môj vlastný záväzok a cieľ," poznamenala.

Cieľom národnej Európskej klimatickej kampane je podporovať a inšpirovať ľudí, komunity a firmy, aby podnikli praktické kroky na zníženie svojej uhlíkovej stopy. Má motivovať aj k aktívnej účasti na riešení klimatických problémov.

Skryť Vypnúť reklamu

Výkonný podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans hovorí, že klimatická kríza ovplyvňuje každého človeka.

Boj proti klimatickej zmene nie je podľa neho len o nastavovaní cieľov, nových legislatívach a ďalších investíciách.

Prísľub v boji proti klimatickým zmenám vyhlásil aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

"Verím, že keď každý z nás začne od seba a urobí čo i len malý krok smerom k záchrane planéty, tak sa nám to spoločne môže podariť," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


3m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 38m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 1 h