SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Na Mariánsku horu sa dostanú len otestovaní, zaočkovaní a ľudia po prekonaní covidu

Pútnici sa budú môcť v piatok a nedeľu otestovať aj priamo v Levoči, otvoria tam jedno mobilné odberné miesto.

Mariánska hora. Privíta pútnikov z celého Slovenska.Mariánska hora. Privíta pútnikov z celého Slovenska. (Zdroj: ilustračné - Eva Šoltísová)

POPRAD – Na Mariánsku horu v Levoči sa počas púte v piatok 2. júla a v nedeľu 4. júla dostanú iba pútnici s negatívnym testom na ochorenie COVID 19, s potvrdením o prekonaní tohto ochorenia či s potvrdením o očkovaní.

Informoval o tom jeden z organizátorov podujatia Jozef Lapšanský.

V Levoči preto zriadia pre účastníkov púte mobilné odberové miesto na antigénové testovanie.

Otvorené bude v priestoroch Základnej školy Štefana Kluberta v piatok od 7:00 do 15:00 a v nedeľu od 7:00 do 10:00.

Púť na Mariánsku horu bude v tomto roku v obmedzenom režime, program bude namiesto týždňového iba dvojdňový. Na horu sa dostanú len peší pútnici, vjazd vozidlám bude zakázaný.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok 2. júla na sviatok Navštívenia Panny Márie je na programe modlitba ruženca o 9:00, o 10:00 bude nasledovať svätá omša s hlavným celebrantom, emeritným spišským biskupom Mons. Andrejom Imrichom.

Na 13:00 je naplánovaná gréckokatolícka liturgia, o 16:00 modlitba ruženca a o 17:00 ďalšia svätá omša.

Slávnostná odpustová svätá omša sa uskutoční v nedeľu o 10:00, hlavným celebrantom bude administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš.

Predchádzať jej bude modlitba ruženca o 9:00. Iný program na Mariánskej hore nebude.

Modlitby a sväté omše sa budú konať v exteriéri. Pre obmedzenia nebude v tomto roku zabezpečená ani stabilná spovedná služba.

Veriaci, ktorí sú nevládni a na levočskú horu sa nedostanú, budú môcť podľa organizátorov sledovať priame prenosy zo svätých omší prostredníctvom televízie.

Počet účastníkov na svätej omši pod holým nebom nebude podľa Lapšanského striktne obmedzený.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vzhľadom na plochu Mariánskej hory by rozhodne nemal hroziť pretlak. Charakter tejto svätyne a geografický profil umožňuje dodržať rozostupy bez absolútnych ťažkostí. Prenášaný zvuk je počuť na ploche do 15 hektárov. Tiež predpokladáme, že ľudia prídu chránení, či už antigénovým testom, vakcináciou alebo tým, že už ochorenie prekonali,“ dodal.

Mesto Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, korene mariánskeho kultu tam siahajú až do 13. storočia.

Prvá kaplnka tam bola postavená ešte v roku 1247. Pútnický kostol na Mariánskej hore posvätil v roku 1922 biskup Ján Vojtaššák.

Na baziliku ho v roku 1984 povýšil pápež Ján Pavol II., ktorý sem zavítal 3. júla 1995. Za jeho prítomnosti vtedy išlo o najväčšiu púť, na levočskú horu zavítalo viac ako 650-tisíc pútnikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Každoročne prichádzajú na púť státisíce návštevníkov. Vlani bola púť zrušená, na Mariánskej hore sa uskutočnila len odpustová slávnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


1 h
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 2 h
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 3 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 2 h