SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Si Ťin-pching pri oslavách výročia strany vyzdvihol "nezvratný vzostup Číny"

Od svojho nástupu k moci pred deviatimi rokmi sa Si Ťin-pching etabloval ako najmocnejší vládca Číny od čias Mao Ce-tunga.

Čínsky prezident Si Ťin-pching.Čínsky prezident Si Ťin-pching. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING - Čínsky ľud vyniká nielen v prekonávaní prežitkov starého sveta, ale buduje tiež svet nový. Éra utláčanej Číny je nenávratne preč.

Uviedol to vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching v príhovore na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men), kde vrcholia oslavy 100. výročia založenia vládnucej komunistickej strany, píšu agentúry AFP a Reuters.

Si Ťin-pching počas príhovoru viackrát vyzdvihol prínos komunistickej strany, ktorá v krajine "pozdvihla príjmy, vymanila z chudoby milióny Číňanov, obnovila národnú hrdosť a zmenila podobu svetového vývoja". Zdôraznil tiež ambíciu zmodernizovať čínsku armádu "na úroveň svetových štandardov".

Skryť Vypnúť reklamu

Od svojho nástupu k moci pred deviatimi rokmi (v roku 2012 sa stal generálnym tajomníkom ústredného výboru strany, o rok neskôr prezidentom krajiny) sa Si Ťin-pching etabloval ako najmocnejší vládca Číny od čias Mao Ce-tunga, ktorý po porážke nacionalistov generála Čankajšeka v občianskej vojne založil v roku 1949 Čínsku ľudovú republiku (ČĽR).

Si Ťin-pching nie je viazaný časovým limitom a vo veku 68 rokov pravdepodobne zostane vo funkcii aj v nasledujúcich rokoch.

Kým vo svojej vlasti uplatňuje potláčanie akejkoľvek politickej opozície a boj proti korupcii, v zahraničnej politike postupuje smerom k čoraz väčšej priebojnosti.

Tá zahŕňa úsilie o ovládnutie Juhočínskeho mora, zastrašovanie Taiwanu či nadväzovanie úzkych vzťahov s Ruskom so zámerom znížiť vplyv Spojených štátov v medzinárodných záležitostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínska vládnuca komunistická strana má v súčasnosti takmer 92 miliónov členov, čo je vyše šesť percent z celkového počtu 1,4 miliardy obyvateľov krajiny.

Komunisti predstavujú značnú väčšinu vládnych činiteľov a vedúcich pracovníkov v štátnom priemysle.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 12 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu