SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Si Ťin-pching pri oslavách výročia strany vyzdvihol "nezvratný vzostup Číny"

Od svojho nástupu k moci pred deviatimi rokmi sa Si Ťin-pching etabloval ako najmocnejší vládca Číny od čias Mao Ce-tunga.

Čínsky prezident Si Ťin-pching.Čínsky prezident Si Ťin-pching. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING - Čínsky ľud vyniká nielen v prekonávaní prežitkov starého sveta, ale buduje tiež svet nový. Éra utláčanej Číny je nenávratne preč.

Uviedol to vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching v príhovore na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men), kde vrcholia oslavy 100. výročia založenia vládnucej komunistickej strany, píšu agentúry AFP a Reuters.

Si Ťin-pching počas príhovoru viackrát vyzdvihol prínos komunistickej strany, ktorá v krajine "pozdvihla príjmy, vymanila z chudoby milióny Číňanov, obnovila národnú hrdosť a zmenila podobu svetového vývoja". Zdôraznil tiež ambíciu zmodernizovať čínsku armádu "na úroveň svetových štandardov".

Skryť Vypnúť reklamu

Od svojho nástupu k moci pred deviatimi rokmi (v roku 2012 sa stal generálnym tajomníkom ústredného výboru strany, o rok neskôr prezidentom krajiny) sa Si Ťin-pching etabloval ako najmocnejší vládca Číny od čias Mao Ce-tunga, ktorý po porážke nacionalistov generála Čankajšeka v občianskej vojne založil v roku 1949 Čínsku ľudovú republiku (ČĽR).

Si Ťin-pching nie je viazaný časovým limitom a vo veku 68 rokov pravdepodobne zostane vo funkcii aj v nasledujúcich rokoch.

Kým vo svojej vlasti uplatňuje potláčanie akejkoľvek politickej opozície a boj proti korupcii, v zahraničnej politike postupuje smerom k čoraz väčšej priebojnosti.

Tá zahŕňa úsilie o ovládnutie Juhočínskeho mora, zastrašovanie Taiwanu či nadväzovanie úzkych vzťahov s Ruskom so zámerom znížiť vplyv Spojených štátov v medzinárodných záležitostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínska vládnuca komunistická strana má v súčasnosti takmer 92 miliónov členov, čo je vyše šesť percent z celkového počtu 1,4 miliardy obyvateľov krajiny.

Komunisti predstavujú značnú väčšinu vládnych činiteľov a vedúcich pracovníkov v štátnom priemysle.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h