SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

FBI vyšetruje najväčší kybernetický útok na svete

Obeťou škodlivého softvéru mohlo byť až 1000 firiem. Jedna z nich, švédska sieť supermarketov Coop, musela zavrieť svoje prevádzky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: AP/TASR)

WASHINGTON - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v nedeľu uviedol, že piatkový kybernetický útok zasiahol toľko firiem, že vyšetrovatelia nebudú môcť individuálne spolupracovať s každou z nich. Informovala o tom agentúra AFP.

Ako píše AP, v piatok došlo v USA k doteraz najväčšiemu útoku vydieračským softvérom, tzv. ransomvérom na svete. Hackeri zaútočili na americkú spoločnosť Kaseya, ktorá firmám poskytuje služby v oblasti informačných technológii.

Podľa odborníkov mohlo byť obeťou tohto škodlivého softvéru až 1000 firiem.

Skryť Vypnúť reklamu

FBI vyzvalo klientov spoločnosti Kaseya, aby v prípade podozrenia z útoku vypli svoje servery a incident nahlásili.

"Napriek tomu, že rozsah tohto incidentu môže spôsobiť, že vám nebudeme schopní individuálne odpovedať, všetky informácie, ktoré dostaneme, budú užitočné pri boji proti tejto hrozbe," uviedlo FBI vo vyhlásení.

Spoločnosť Kaseya vyjadrila nádej, že sa jej v nasledujúcich dňoch podarí aspoň čiastočne obnoviť svoje služby klientom.

Švédska sieť supermarketov Coop bola nútená v sobotu v dôsledku útoku zatvoriť svoje prevádzky, pretože hackeri znefunkčnili ich pokladničné systémy.

Americký prezident Joe Biden v sobotu uviedol, že nariadil vyšetrovanie udalostí z piatka s cieľom zistiť, či útok prišiel z Ruska. "Zatiaľ si nie sme istí," povedal v sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hackeri so sídlom v Rusku boli v poslednom čase obviňovaní z viacerých vydieračských útokov vrátane útoku na americkú spoločnosť Colonial Pipeline, ktorá v USA prevádzkuje sieť potrubí na prepravu ropných produktov.

Kybernetická bezpečnosť bola predmetom rokovaní medzi Bidenom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom na ich júnovom summite v Ženeve, pripomína AFP.

Ransomvér je druh škodlivého softvéru, ktorý sa používa na vymáhanie peňazí. Zvyčajne uzamkne obrazovku napadnutého počítača alebo zašifruje dáta uložené na disku a majiteľovi infikovaného zariadenia sa zobrazí oznámenie, v ktorom sa od neho žiada zaplatenie výkupného. Súčasťou takéhoto oznámenia sú aj presné inštrukcie týkajúce sa realizácie platby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 13 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu