SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Biden si pripomenul Deň nezávislosti; varoval pred delta variantom

Napriek optimistickej atmosfére osláv je Bidenova administratíva znepokojená počtom ľudí, ktorí sa nechcú dať zaočkovať.

Americký prezident Joe Biden počas osláv Dňa nezávislosti.Americký prezident Joe Biden počas osláv Dňa nezávislosti. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden v nedeľu pri príležitosti osláv Dňa nezávislosti USA poznamenal, že koronavírus - napriek veľkému pokroku v boji proti pandémii - ešte "nebol porazený".

"Nad vírusom sme získali prevahu," povedal Biden pred veľkým, jasajúcim davom na Južnom trávniku Bieleho domu.

Vzápätí však zdôraznil, že "COVID-19 nebol porazený. Všetci vieme, že sa vyskytli silné varianty, ako napríklad delta variant".

Americký prezident si zároveň uctil pamiatku viac ako 600 000 obetí choroby COVID-19 v USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden však vo svojom prejave zvolil prevažne optimistický tón, všíma si AFP.

"Za posledný rok sme prežili niektoré z našich najtemnejších dní," povedal Biden. "Teraz nás však čaká naša najlepšia budúcnosť," dodal.

Z parku National Mall v centre hlavného mesta Washington veľké davy sledovali tradičný ohňostroj.

Vlani, keď každý deň pribúdalo 50 000 nových prípadov nákazy, boli oslavy Dňa nezávislosti skromnejšie, pripomína AFP.

Napriek optimistickej atmosfére osláv je Bidenova administratíva podľa vlastných slov znepokojená počtom ľudí, ktorí sa nechcú dať zaočkovať.

Ako pripomína spravodajská stanica CNN, americkej vláde sa nepodarilo splniť cieľ zaočkovať do 4. júla aspoň prvou dávkou proticovidovej vakcíny 70 percent dospelých obyvateľov USA. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) doteraz dostalo aspoň jednu dávku 67 percent dospelých Američanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden a jeho poradcovia si pomaly začínajú uvedomovať, že zaočkovať celú krajinu bude trvať celé jeho funkčné obdobie - a že v častiach USA s nízkou mierou zaočkovanosti sa budú priebežne vyskytovať ohniská nákazy, komentuje CNN.

Americká očkovacia kampaň v ostatných mesiacoch prudko spomalila, všíma si DPA. Momentálne sa každý deň v USA zaočkuje v priemere milión ľudí, teda výrazne menej ako pred niekoľkými mesiacmi, keď každý deň dostali vakcínu tri milióny osôb.

V USA evidujú každý deň približne 13.000 nových prípadov nákazy. V južanských štátoch, kde je miera očkovania nižšia, sa počet nových prípadov postupne zvyšuje, čo odborníci pripisujú nákazlivejšiemu delta variantu.

3 4 12 mzd

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20. jan
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu