SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Progresívna ľavica ničí Francúzsko, burcuje prezident Macron

Aktivisti za práva černochov, inšpirovaní americkým hnutím Black Lives Matter, alebo radikálne feministické hnutia podľa neho spoločnosť nielen rozdeľujú, ale zároveň tiež bránia znevýhodneným skupinám v spoločenskom vzostupe.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.Francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Ideológia progresivizmu, ktorá sa šíri zo Spojených štátov, a stále väčší dôraz na otázky rasy rozdeľujú francúzsku spoločnosť, povedal v otvorenom rozhovore francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Táto ideológia podľa neho sociálne problémy zjednodušuje na problematiku rasy a pohlavia, pričom zložité spoločenské javy nemožno zjednodušovať prostredníctvom rasizmu a sexizmu, povedal v rozhovore pre časopis Elle, ktorý vzápätí prevzali francúzske aj medzinárodné denníky, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Môžem vám napríklad predstaviť rad mladých bielych mužov s bežným francúzskym menom, ktorí majú z najrôznejších dôvodov takisto obrovské problémy nájsť prácu. Zložitá sociálna situácia nevzniká len na základe pohlavia a farby kože, ale aj na základe sociálnej nerovnosti," povedal Macron s odkazom na svoj rodný Amiens, stotisícové mesto na severe Francúzska.

"Opäť sa rozdeľuje podľa rasy"

Aktivisti za práva černochov, inšpirovaní americkým hnutím Black Lives Matter, alebo radikálne feministická hnutie podľa neho spoločnosť nielen rozdeľujú, ale zároveň tiež bráni znevýhodneným skupinám v spoločenskom vzostupe.

"Otázka rasy je téma, od ktorej sme sa už do značnej miery oslobodili. Teraz sa však opäť stáva predmetom sociálnej kategorizácie," uviedol v rozhovore, ktorý sa okrem toho orientoval na otázky o rovnosti príležitostí, zastúpení žien v politike a verejných funkciách a rastúceho násilia voči ženám.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to prvýkrát, čo Macron vyjadril obavy spojené s americkým progresivizmom a zdôrazňovaním otázok rasy. Tie sa podľa neho čoraz častejšie presadzujú aj na francúzskych univerzitách.

"Mnohé z tém, v ktorých sme akademicky excelovali, sme prenechali iným intelektuálnym tradíciám, ktoré k nim pridávajú vlastné ideológiei. Na mysli mám anglosaské tradície, založené na odlišnej historickej skúsenosti. Majú problémy, ktoré rešpektujeme, ale tieto problémy nie sú naše. Musíme opäť vstúpiť do diskusie a zabrániť tomu, aby sa z akademickej a vedeckej roviny stávali čisto politické debaty prestúpené ideológiou," povedal Macron napríklad vlani v októbri v prejave k pamiatke učiteľa dejepisu Samuela Patyho, zavraždeného kvôli tomu, že v hodine vykladal o karikatúrach proroka Mohameda a slobode prejavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Macronovi oponenti v jeho slovách vidia snahu zviditeľniť sa pred prezidentskými voľbami budúci rok na jar a vymedziť sa voči pravicovo orientovaným kandidátom, teda voči predsedníčke Národného združenia Marine Le Penovej aj proti tým z radov republikánov.

Francúzsko si všeobecne od sociálnych experimentov drží odstup. Neexistujú ani oficiálne štatistiky ohľadom rasy, náboženstva a sexuality. Pýtať sa na tieto odlišnosti je nevhodné, ale aj oficiálne zakázané.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu