SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Progresívna ľavica ničí Francúzsko, burcuje prezident Macron

Aktivisti za práva černochov, inšpirovaní americkým hnutím Black Lives Matter, alebo radikálne feministické hnutia podľa neho spoločnosť nielen rozdeľujú, ale zároveň tiež bránia znevýhodneným skupinám v spoločenskom vzostupe.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.Francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Ideológia progresivizmu, ktorá sa šíri zo Spojených štátov, a stále väčší dôraz na otázky rasy rozdeľujú francúzsku spoločnosť, povedal v otvorenom rozhovore francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Táto ideológia podľa neho sociálne problémy zjednodušuje na problematiku rasy a pohlavia, pričom zložité spoločenské javy nemožno zjednodušovať prostredníctvom rasizmu a sexizmu, povedal v rozhovore pre časopis Elle, ktorý vzápätí prevzali francúzske aj medzinárodné denníky, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Môžem vám napríklad predstaviť rad mladých bielych mužov s bežným francúzskym menom, ktorí majú z najrôznejších dôvodov takisto obrovské problémy nájsť prácu. Zložitá sociálna situácia nevzniká len na základe pohlavia a farby kože, ale aj na základe sociálnej nerovnosti," povedal Macron s odkazom na svoj rodný Amiens, stotisícové mesto na severe Francúzska.

"Opäť sa rozdeľuje podľa rasy"

Aktivisti za práva černochov, inšpirovaní americkým hnutím Black Lives Matter, alebo radikálne feministická hnutie podľa neho spoločnosť nielen rozdeľujú, ale zároveň tiež bráni znevýhodneným skupinám v spoločenskom vzostupe.

"Otázka rasy je téma, od ktorej sme sa už do značnej miery oslobodili. Teraz sa však opäť stáva predmetom sociálnej kategorizácie," uviedol v rozhovore, ktorý sa okrem toho orientoval na otázky o rovnosti príležitostí, zastúpení žien v politike a verejných funkciách a rastúceho násilia voči ženám.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to prvýkrát, čo Macron vyjadril obavy spojené s americkým progresivizmom a zdôrazňovaním otázok rasy. Tie sa podľa neho čoraz častejšie presadzujú aj na francúzskych univerzitách.

"Mnohé z tém, v ktorých sme akademicky excelovali, sme prenechali iným intelektuálnym tradíciám, ktoré k nim pridávajú vlastné ideológiei. Na mysli mám anglosaské tradície, založené na odlišnej historickej skúsenosti. Majú problémy, ktoré rešpektujeme, ale tieto problémy nie sú naše. Musíme opäť vstúpiť do diskusie a zabrániť tomu, aby sa z akademickej a vedeckej roviny stávali čisto politické debaty prestúpené ideológiou," povedal Macron napríklad vlani v októbri v prejave k pamiatke učiteľa dejepisu Samuela Patyho, zavraždeného kvôli tomu, že v hodine vykladal o karikatúrach proroka Mohameda a slobode prejavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Macronovi oponenti v jeho slovách vidia snahu zviditeľniť sa pred prezidentskými voľbami budúci rok na jar a vymedziť sa voči pravicovo orientovaným kandidátom, teda voči predsedníčke Národného združenia Marine Le Penovej aj proti tým z radov republikánov.

Francúzsko si všeobecne od sociálnych experimentov drží odstup. Neexistujú ani oficiálne štatistiky ohľadom rasy, náboženstva a sexuality. Pýtať sa na tieto odlišnosti je nevhodné, ale aj oficiálne zakázané.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h