SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Alan M. Dershowitz: Najvyšší súd bráni slobodu slova aj pred technologickými gigantmi

Rozsudok odoprel štátnym školám právomoc trestať študentov za niečo, čo povedali mimo školy.

Americký najvyšší súd.Americký najvyšší súd. (Zdroj: TASR/AP)

V rozhodnutí 8-1 Najvyšší súd Spojených štátov amerických pripomenul národu - ktorý, ako sa zdá, zabudol na slobodu prejavu - dôležitosť prvého dodatku, píše Alan m. Dershowitz v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Sudca Stephen Breyer napísal premyslený rozsudok, ktorým odoprel štátnym školám právomoc trestať študentov za niečo, čo povedali mimo školy.

Súdne pojednávanie sa týkalo štrnásťročnej roztlieskavačky, ktorá urobila tú chybu, že sa kamarátkam, z ktorých jedna bola dcérou trénerky, na sociálnych sieťach nevyberavo posťažovala.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rozsudok nedáva študentom právo hovoriť alebo robiť mimo školy čokoľvek, ale týka sa len prípadov, keď sú študenti školou trestaní za výroky, ktoré sú všeobecne chránené Prvým dodatkom Ústavy a významne nenarušujú vzdelávacie poslanie školy.

Toto súdne rozhodnutie sa napríklad nevzťahuje na šikanovanie a iné toxické verbálne útoky majúce negatívny dopad na ostatných študentov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Význam tohto súdneho rozhodnutia sa netýka len roztlieskavačky a jej puberťáckých gest a slov.

Toto súdne rozhodnutie vysiela silnú správu, že Najvyšší súd sa stále zaoberá ochranou urážlivých výrokov, hoci sa veľkí technologickí giganti, univerzity a mnoho progresivistov snaží ospravedlniť všadeprítomnú cenzúru názorov, s ktorými nesúhlasia.

Bežnú prax extrémnej ľavice a inštitúcií, ktoré podliezajú najradikálnejším prvkom našej spoločnosti, najlepšie vystihuje slogan "sloboda prejavu pre mňa, ale nie pre teba".

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej nedávnej knihe The Case Against the New Censorship: Protecting Free Speech from Big Tech, Progressives and Universities (Argumenty proti novej cenzúre: Ochrana slobody prejavu pred veľkými technologickými firmami, progresivistami a univerzitami) som tvrdil, že najnebezpečnejšia forma súčasnej cenzúry nepochádza od vlády , ale skôr od súkromných spoločností, ktoré si samy uzurpovali právo na cenzúru prejavov, s ktorými nesúhlasia.

Inými slovami, to, čo zažívame, nie je útok na samotný Prvý dodatok Ústavy, ale skôr na kultúru slobody prejavu, ktorú má Prvý dodatok chrániť.

Hoci sa prípad roztlieskavačky týkal jednej štátne školy, tak jeho dôsledky pocíti celá krajina.

Mnoho súkromných univerzít - napríklad Harvard, kde som učil 50 rokov - pri každej príležitosti hlasno prehlasuje, že hoci nie sú technicky viazaní Prvým dodatkom, tak sa ním striktne riadia.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz bude zaujímavé sledovať, či tieto súkromné ​​vysoké školy prestanú svojich študentov trestať a odmietať uchádzačov na základe ich výrokov v sociálnych médiách.

Mnoho týchto inštitúcií dnes už študentov a žiadateľov trestá za ich názory uverejnené v sociálnych médiách, keď mali toľko rokov ako tá roztlieskávačka.

Pritom taký trest nemusí byť vždy založený na neutrálnych a objektívnych štandardoch.

Je tu tendencia ukladať tresty oveľa častejšie konzervatívnym študentom, ktorí porušili ľavicové normy politickej korektnosti.

A len zriedka, ak vôbec, sú ukladané ľavicovým študentom, najmä študentom s inou farbou pleti, ktorí robia hlboko urážlivé vyhlásenia voči konzervatívcom a bielym heterosexuálnym mužom.

Ústavný dosah Prvého dodatku súkromným inštitúciám také selektívne tresty umožňuje, ale kultúra slobody prejavu to neumožňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Sudca Louis Brandeis pred sto rokmi správne vyhlásil: "Vláda je mocný, všadeprítomný učiteľ ...," k čomu možno dodať, "a Najvyšší súd je dekanom."

Keď vláda potláča slobodu prejavu, ostatné inštitúcie sa poučia a často vládu napodobňujú. To platí najmä pre naše štátne školy, ktoré, ako zdôraznil sudca Stephen Breyer, vychovávajú Američanov k tomu, aby sa riadili našou ústavou.

Ako jediný bol prekvapivo proti rozsudku sudcu Clarence Thomas. Pri obrane slobody prejavu a ďalších základných ústavných hodnôt, najmä proti straníckym a selektívny útokom zľava sa naň možno zvyčajne spoľahnúť.

Clarence Thomas je ale unikátna osobnosť, ktorá interpretuje Ústavu v súlade s tým, čo zamýšľali jej tvorcovia, a preto dospel k záveru - podľa môjho chybnému - že tvorcovia Ústavy kládli väčší dôraz na školskú disciplínu než na slobodu prejavu študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité však je, že osem sudcov - traja liberáli a päť konzervatívcov - sa postavilo na stranu Prvého dodatku proti požiadavkám školských úradov.

Uvidíme, ako títo noví cenzori na toto nové rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zareagujú.

Alan M. Dershowitz je emeritný držiteľ profesúry Felixa Frankfurter na Harvard Law School, autor knihy The Case Against the New Censorship: Protecting Free Speech from Big Tech, Progressives and Universities, (Hot Books, 20. apríla 2021) a spolupracovník Gatestone Institute sponzorovaný Charitatívnou nadáciou Jacka Rotha. Na Spotify, Apple a YouTube môžete sledovať jeho nový videokanál "The Dershow".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu