SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Ruský obchodný reťazec stiahol reklamu s lesbickou rodinou

Reklama vyvolala búrlivé reakcie: časť verejnosti odmietala reklamný ťah ako propagandu a vyzývala na bojkot ich obchodov, iní naopak boli nadšení a reťazec chválili za prejavenú toleranciu.

Internetová reklama potravinového reťazca VkusVill, v ktorej ich výrobky propaguje lesbická rodina.Internetová reklama potravinového reťazca VkusVill, v ktorej ich výrobky propaguje lesbická rodina. (Zdroj: Twitter The Moscow Times)

MOSKVA - Ruský reťazec so zdravými potravinami VkusVill po vlne kritiky v sociálnych médiách stiahol internetovú reklamu, v ktorej jeho výrobky propagovala lesbická rodina pod heslom "Recepty na rodinné šťastie".

Za reklamu sa potom ospravedlnil, píše server novinky.cz.

"Bol to prvý prípad, keď predstaviteľa komunity LGBT podporila tak veľká ruská značka," napísal server Spletnik.ru.

Dodal, že reklama sa na internete objavila v posledný deň "mesiaca hrdosti", ktorý sa na podporu práv komunity LGBT organizuje v západných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

LGBT je skratka pre lesbičky, gayov, bisexuálov a transgender osoby.

"Rodina nie je len príbuzenstvo či pečiatka v dokladoch. Rodina, to sú ľudia, ktorých milujeme. Tí, koho možno kedykoľvek podporiť a chrániť," vravel popisok k snímke s upozornením, že reklama bola určená ľuďom starším ako 18 rokov.

V Rusku zákon zakazuje propagovať homosexualitu medzi maloletými. Iný zákon zakazuje sobáše medzi homosexuálnymi pármi a adopcie detí homosexuálmi, pripomína BBC.

Reklama vyvolala búrlivé reakcie: časť verejnosti odmietala reklamný ťah ako propagandu a vyzývala na bojkot obchodov tohto reťazca, iní naopak boli nadšení a reťazec chválili za prejavenú toleranciu, napísal Spletnik.

Hrdinky reklamy sa však podľa médií zakrátko stali terčom hrozieb a sprostých urážok.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez víkend reklama zmizla a na jej mieste sa objavili ospravedlnenia šéfa tejto maloobchodnej siete Andreja Krivenko a 11 hlavných manažérov reťazca za reklamu, ktorá "sa tak bolestne dotkla citov veľkého počtu našich zákazníkov, partnerov a dodávateľov", a so slovami poľutovanie za chybu a neprofesionalitu zodpovedných jedincov.

Reťazec tiež uviedol, že sa nechcel stať "zdrojom rozbrojov a nenávisti".

Teraz však tí, ktorí spočiatku vyjadrovali reťazcu podporu, hovoria o zbabelosti obchodníkov a vyzývajú k bojkotu reťazca. Medzi 30-tisíckami komentárov pod ospravedlnením nechýbajú podľa Spletniku výrazy ako "výhovorky" a "hanba".

Namiesto snímky lesbickej rodiny, ktorú tvoria matka Juma, dcéry Mila a Alina a takisto Alinina priateľka Ksjuši, teraz reťazec VkusVill propaguje tradičnú rodinu.

Skryť Vypnúť reklamu

A to s rovnakým sloganom, poznamenala BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 13 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu