SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ruský obchodný reťazec stiahol reklamu s lesbickou rodinou

Reklama vyvolala búrlivé reakcie: časť verejnosti odmietala reklamný ťah ako propagandu a vyzývala na bojkot ich obchodov, iní naopak boli nadšení a reťazec chválili za prejavenú toleranciu.

Internetová reklama potravinového reťazca VkusVill, v ktorej ich výrobky propaguje lesbická rodina.Internetová reklama potravinového reťazca VkusVill, v ktorej ich výrobky propaguje lesbická rodina. (Zdroj: Twitter The Moscow Times)

MOSKVA - Ruský reťazec so zdravými potravinami VkusVill po vlne kritiky v sociálnych médiách stiahol internetovú reklamu, v ktorej jeho výrobky propagovala lesbická rodina pod heslom "Recepty na rodinné šťastie".

Za reklamu sa potom ospravedlnil, píše server novinky.cz.

"Bol to prvý prípad, keď predstaviteľa komunity LGBT podporila tak veľká ruská značka," napísal server Spletnik.ru.

Dodal, že reklama sa na internete objavila v posledný deň "mesiaca hrdosti", ktorý sa na podporu práv komunity LGBT organizuje v západných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

LGBT je skratka pre lesbičky, gayov, bisexuálov a transgender osoby.

"Rodina nie je len príbuzenstvo či pečiatka v dokladoch. Rodina, to sú ľudia, ktorých milujeme. Tí, koho možno kedykoľvek podporiť a chrániť," vravel popisok k snímke s upozornením, že reklama bola určená ľuďom starším ako 18 rokov.

V Rusku zákon zakazuje propagovať homosexualitu medzi maloletými. Iný zákon zakazuje sobáše medzi homosexuálnymi pármi a adopcie detí homosexuálmi, pripomína BBC.

Reklama vyvolala búrlivé reakcie: časť verejnosti odmietala reklamný ťah ako propagandu a vyzývala na bojkot obchodov tohto reťazca, iní naopak boli nadšení a reťazec chválili za prejavenú toleranciu, napísal Spletnik.

Hrdinky reklamy sa však podľa médií zakrátko stali terčom hrozieb a sprostých urážok.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez víkend reklama zmizla a na jej mieste sa objavili ospravedlnenia šéfa tejto maloobchodnej siete Andreja Krivenko a 11 hlavných manažérov reťazca za reklamu, ktorá "sa tak bolestne dotkla citov veľkého počtu našich zákazníkov, partnerov a dodávateľov", a so slovami poľutovanie za chybu a neprofesionalitu zodpovedných jedincov.

Reťazec tiež uviedol, že sa nechcel stať "zdrojom rozbrojov a nenávisti".

Teraz však tí, ktorí spočiatku vyjadrovali reťazcu podporu, hovoria o zbabelosti obchodníkov a vyzývajú k bojkotu reťazca. Medzi 30-tisíckami komentárov pod ospravedlnením nechýbajú podľa Spletniku výrazy ako "výhovorky" a "hanba".

Namiesto snímky lesbickej rodiny, ktorú tvoria matka Juma, dcéry Mila a Alina a takisto Alinina priateľka Ksjuši, teraz reťazec VkusVill propaguje tradičnú rodinu.

Skryť Vypnúť reklamu

A to s rovnakým sloganom, poznamenala BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h