SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Stávajú sa z vašich kamarátov extrémisti? Novo môžete udávať na Facebooku už aj svojich priateľov

Facebook testuje novú funkciu, ktorej podstatou má byť údajná ochrana užívateľov pred radikálnymi skupinami, inými slovami udávanie.

Ilustračné. Ilustračné. (Zdroj: Archív SME )

LOS ANGELES - Facebook testuje novú funkciu, ktorej podstatou má byť údajná ochrana užívateľov pred radikálnymi skupinami, inými slovami udávanie.

Najväčšia sociálna sieť sveta začína niektorým zobrazovať upozornenie, že "možno videli extrémistický obsah" a pýta sa ich, či sa extrémistami nestávajú niektorí z priateľov užívateľov.

Novú funkciu skúša Facebook od minulého týždňa, píše agentúra Reuters.

Ide vraj len o malý pilotný test. Čo bude s takto označenými priateľmi, to sa zatiaľ nevie, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa zverejnených snímok na internete sa platforma používateľa konkrétne spýta, či "nie je znepokojený z toho, že sa niekto, koho pozná, stáva extrémistom", ďalšie upozornenia človeka varuje, "že bol možno nedávno vystavený extrémistického obsahu".

V oboch prípadoch mohol používateľ kliknúť na tlačidlo "zohnať podporu".

Facebook je dlhodobo kritizovaný práve za to, že napomáha rozmachu údajného extrémizmu, ktorý sa na platforme môže relatívne ľahko organizovať.

Niektorí ho vinia za podiel na udalostiach tohtoročného 6. januára, keď vyprovokovaný dav podporovateľov Donalda Trumpa vpadol do amerického Kapitolu.

Podľa spoločnosti je nová funkcia len malý pilotný test, s ktorým počíta zatiaľ len pre Spojené štáty a jeho cieľom je prevencia radikalizácie užívateľov na platforme.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to časť našej dlhodobejšej snahy podporovať ľudí, ktorí mohli byť vystavení extrémistickému obsahu alebo môžu poznať niekoho, kto sa niečoho takého mohol dopustiť, a týmto ľuďom poskytovať pomoc," uviedol Facebook v oficiálnom vyjadrení.

"Spolupracujeme s neziskovými organizáciami a akademickými pracovníkmi z odboru a dúfame, že v budúcnosti budeme môcť predstaviť viac," dodala firma.

Zatiaľ posledný krok Facebooku v regulácii obsahu je údajne inšpirovaný udalosťami v austrálskom Christchurch, kde pravicový extrémista zastrelil v marci 2019 pri útoku v dvoch mešitách päť desiatok mužov, žien i detí. Celý incident naživo prenášal práve na Facebooku.

Ako presne na jednotlivých užívateľov sociálna sieť zacieľuje, nie je známe.

Skryť Vypnúť reklamu

Facebook len uviedol, že sa zameriava na tých, ktorý mohli v minulosti nejaký extrémistický obsah vidieť a tých, ktorí už pravidlá Facebooku niekedy porušili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rusi volili dolnú komoru parlamentu.

Po zrátaní viac ako polovice hlasov má Jednotné Rusko takmer 48 % hlasov, oproti predošlým voľbám však stratilo zhruba jednu pätinu podpory. Kandidovať pritom nemohli najhlasnejší kritici Kremľa.


SITA 2 h
Amazon.

Gonzales v knihe opisuje vznik hnutia, ktoré má podľa neho jasné marxistické korene. Amazon neskôr uviedol, že išlo o automaticky nastavený systém, ktorý "zrejme zle vyhodnotil situáciu." Nie je to však prvá blokácia pravicových názorov v knihách.


echo24.cz 2 h
Lídri koaličných strán.

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina, ak nepodporí očistu spoločnosti. Kollár hovorí, že ju podporí iba vtedy, ak sa bude diať zákonným spôsobom.


TASR 17 h
Prázdne Staromestské námestie v Prahe.

83 percent rezidentov vyzdvihlo jej malebný vzhľad tvorený historickými ulicami, v ktorých sa snúbi gotika s renesanciou, barokom i secesiou.


TASR 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu