SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Brusel chystá tvrdý postup voči Maďarsku. Prekročili ste červenú čiaru, odkazuje Budapešť

Podľa Maďarska je neprijateľné, aby niektorí byrokrati využívali právo EÚ pre každodenné ideologické potýčky.

Orbán a Leyenová sú v spore stále častejšie.Orbán a Leyenová sú v spore stále častejšie. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Ak Maďarsko nezruší sporné pasáže nového zákona ohľadom propagácie homosexuality u detí, začne s ním Európska komisia konanie kvôli porušovaniu práva Európskej únie.

V diskusii s poslancami Európskeho parlamentu to vyhlásila predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, ktorá normu kritizovanú veľkou väčšinou únijných lídrov označila za zahanbujúcu.

Tiež väčšina europoslancov sa k zákonu stavia kriticky a časť z nich chce vyzvať krajiny EÚ k ráznejšiemu postupu voči Budapešti.

Naopak Maďarsko nemieni ustúpiť, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo spravodlivosti dnes vo vyhlásení uviedlo, že útoky na Maďarsko už prekročili červenú čiaru a štát sa bude všetkými možnými právnymi spôsobmi brániť.

Zákon prijatý v júni vstúpil podľa rozhlasovej stanice Radio Free Europe či francúzske televízie France 24 do platnosti v stredu, zatiaľ čo agentúra AFP tvrdí, že sa tak stane vo štvrtok.

Norma okrem iného zakazuje šíriť medzi mladými ľuďmi do 18 rokov akékoľvek materiály zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu a zmenu pohlavia.

Väčšina lídrov únijných krajín na júnovom summite povzbudila maďarského premiéra Viktora Orbána k zrušeniu sporných pasáží diskriminujúcich podľa nich sexuálne menšiny.

Orbán to odmieta a tvrdí, že zákon nikoho nediskriminuje, iba dáva v sexuálnej výchove detí právomoci rodičom.

SkryťVypnúť reklamu

Kritizované pasáže sú časťou zákona, ktorého celok je primárne zameraný na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí.

"Homosexualita je stavaná na roveň pornografia ... Tento zákon využíva ochranu detí na diskrimináciu ľudí na základe ich sexuálnej orientácie ... To je hanebné," vyhlásila šéfka únijnej exekutívy.

Brusel podľa nej využije všetky dostupné prostriedky, aby Maďarsko k zmene normy prinútil.

Komisia už koncom júna vyzvala Budapešť na odstránenie kritizovaných pasáží a ak sa v zatiaľ nešpecifikovanej lehote nedočká odpovede, môže vec odovzdať súdu EÚ.

Ak by v prípadnom konaní, ktoré môže trvať až niekoľko rokov, dospel súd k záveru, že norma je diskriminačná a porušuje právo Únie, môže nariadiť jej zrušenie či Maďarsku udeliť vysoké pokuty.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarsku však už s Bruselom dochádza trpezlivosť. Ministerstvo spravodlivosti vo svojom vyhlásení uviedlo, že v posledných niekoľkých týždňoch "hrubé, antidemokratické poznámky predsedov vlád viacerých členských štátov Európskej únie a niekoľkých úradníkov EÚ ohľadom nového maďarského zákona o ochrane detí prekročili červenú čiaru."

Maďarsko sa bude pred takýmito útokmi brániť pomocou všetkých dostupných európskych právnych prostriedkov. Je podľa neho neprijateľné, aby niektorí byrokrati využívali právo EÚ pre každodenné ideologické potýčky.

Inštitúcie EÚ v súčasnosti vedú s Maďarskom jednanie kvôli údajnému porušovaniu európskych hodnôt.

Europoslanci, komisia i niektoré členské štáty EÚ dávajú dlhodobo najavo obavy, že Orbánova vláda obmedzuje v Maďarsku nezávislosť justície, médií či akademickej slobody. Budapešť námietky odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Časť europoslancov chce v návrhu uznesenia, o ktorom bude parlament hlasovať vo štvrtok, vyzvať k ráznejšiemu postupu v tomto konaní, ktoré za viac ako dva roky neviedlo k žiadnym záverom.

Teoreticky pritom môže skončiť až odobratím hlasovacích práv v Rade EÚ Maďarsku.

"Orbán už skôr prekročil červenú líniu, ale toto je nový pokles ku dnu ... Musia byť využité všetky právne prostriedky, aby sme Orbánovi ukázali, že zašiel príliš ďaleko. Sme úniou hodnôt, nech sa to Orbánovi páči, alebo nie," uviedol predseda liberálny frakcie europoslancov Dacian Cioloş.

Liberáli spolu s niekoľkými ďalšími frakciami presadzujú výzvu členským krajinám k posunu jednania s Maďarskom do ďalšej fázy. Pre prípadné zbavenie hlasovacích práv je však potrebný súhlas všetkých ostatných 26 krajín, pričom Poľsko dlhodobo dáva najavo, že Budapešť podporí.

SkryťVypnúť reklamu

Kriticky sa voči počínaniu maďarskej vlády vyjadrila aj väčšina ďalších poslancov, ktorí sa zapojili do debaty. Niektorí komisiu vyzývali, aby neváhala voči Maďarsku použiť nové pravidlo spájajúce čerpanie únijných peňazí s dodržiavaním princípov právneho štátu.

"Žiadne ďalšie výhovorky pre odklad. Konajte teraz," vyhlásil zelený europoslanec Daniel Freund, ktorý s kolegami pripravil právne podklady pre využitie nového mechanizmu v maďarskom prípade.

Von der Leyenová zopakovala, že komisia chce po dôkladnej príprave začať pravidlo využívať na jeseň.

Únijná exekutíva zároveň nateraz odmieta schváliť maďarský plán obnovy, na základe ktorého má krajina čerpať peniaze z mimoriadneho pokrízového fondu EÚ.

Dôvodom sú podľa únijných činiteľov obavy z nedostatočnej ochrany peňazí pred korupciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu