SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Brusel chystá tvrdý postup voči Maďarsku. Prekročili ste červenú čiaru, odkazuje Budapešť

Podľa Maďarska je neprijateľné, aby niektorí byrokrati využívali právo EÚ pre každodenné ideologické potýčky.

Orbán a Leyenová sú v spore stále častejšie.Orbán a Leyenová sú v spore stále častejšie. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Ak Maďarsko nezruší sporné pasáže nového zákona ohľadom propagácie homosexuality u detí, začne s ním Európska komisia konanie kvôli porušovaniu práva Európskej únie.

V diskusii s poslancami Európskeho parlamentu to vyhlásila predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, ktorá normu kritizovanú veľkou väčšinou únijných lídrov označila za zahanbujúcu.

Tiež väčšina europoslancov sa k zákonu stavia kriticky a časť z nich chce vyzvať krajiny EÚ k ráznejšiemu postupu voči Budapešti.

Naopak Maďarsko nemieni ustúpiť, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo spravodlivosti dnes vo vyhlásení uviedlo, že útoky na Maďarsko už prekročili červenú čiaru a štát sa bude všetkými možnými právnymi spôsobmi brániť.

Zákon prijatý v júni vstúpil podľa rozhlasovej stanice Radio Free Europe či francúzske televízie France 24 do platnosti v stredu, zatiaľ čo agentúra AFP tvrdí, že sa tak stane vo štvrtok.

Norma okrem iného zakazuje šíriť medzi mladými ľuďmi do 18 rokov akékoľvek materiály zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu a zmenu pohlavia.

Väčšina lídrov únijných krajín na júnovom summite povzbudila maďarského premiéra Viktora Orbána k zrušeniu sporných pasáží diskriminujúcich podľa nich sexuálne menšiny.

Orbán to odmieta a tvrdí, že zákon nikoho nediskriminuje, iba dáva v sexuálnej výchove detí právomoci rodičom.

Skryť Vypnúť reklamu

Kritizované pasáže sú časťou zákona, ktorého celok je primárne zameraný na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí.

"Homosexualita je stavaná na roveň pornografia ... Tento zákon využíva ochranu detí na diskrimináciu ľudí na základe ich sexuálnej orientácie ... To je hanebné," vyhlásila šéfka únijnej exekutívy.

Brusel podľa nej využije všetky dostupné prostriedky, aby Maďarsko k zmene normy prinútil.

Komisia už koncom júna vyzvala Budapešť na odstránenie kritizovaných pasáží a ak sa v zatiaľ nešpecifikovanej lehote nedočká odpovede, môže vec odovzdať súdu EÚ.

Ak by v prípadnom konaní, ktoré môže trvať až niekoľko rokov, dospel súd k záveru, že norma je diskriminačná a porušuje právo Únie, môže nariadiť jej zrušenie či Maďarsku udeliť vysoké pokuty.

Skryť Vypnúť reklamu

Maďarsku však už s Bruselom dochádza trpezlivosť. Ministerstvo spravodlivosti vo svojom vyhlásení uviedlo, že v posledných niekoľkých týždňoch "hrubé, antidemokratické poznámky predsedov vlád viacerých členských štátov Európskej únie a niekoľkých úradníkov EÚ ohľadom nového maďarského zákona o ochrane detí prekročili červenú čiaru."

Maďarsko sa bude pred takýmito útokmi brániť pomocou všetkých dostupných európskych právnych prostriedkov. Je podľa neho neprijateľné, aby niektorí byrokrati využívali právo EÚ pre každodenné ideologické potýčky.

Inštitúcie EÚ v súčasnosti vedú s Maďarskom jednanie kvôli údajnému porušovaniu európskych hodnôt.

Europoslanci, komisia i niektoré členské štáty EÚ dávajú dlhodobo najavo obavy, že Orbánova vláda obmedzuje v Maďarsku nezávislosť justície, médií či akademickej slobody. Budapešť námietky odmieta.

Skryť Vypnúť reklamu

Časť europoslancov chce v návrhu uznesenia, o ktorom bude parlament hlasovať vo štvrtok, vyzvať k ráznejšiemu postupu v tomto konaní, ktoré za viac ako dva roky neviedlo k žiadnym záverom.

Teoreticky pritom môže skončiť až odobratím hlasovacích práv v Rade EÚ Maďarsku.

"Orbán už skôr prekročil červenú líniu, ale toto je nový pokles ku dnu ... Musia byť využité všetky právne prostriedky, aby sme Orbánovi ukázali, že zašiel príliš ďaleko. Sme úniou hodnôt, nech sa to Orbánovi páči, alebo nie," uviedol predseda liberálny frakcie europoslancov Dacian Cioloş.

Liberáli spolu s niekoľkými ďalšími frakciami presadzujú výzvu členským krajinám k posunu jednania s Maďarskom do ďalšej fázy. Pre prípadné zbavenie hlasovacích práv je však potrebný súhlas všetkých ostatných 26 krajín, pričom Poľsko dlhodobo dáva najavo, že Budapešť podporí.

Skryť Vypnúť reklamu

Kriticky sa voči počínaniu maďarskej vlády vyjadrila aj väčšina ďalších poslancov, ktorí sa zapojili do debaty. Niektorí komisiu vyzývali, aby neváhala voči Maďarsku použiť nové pravidlo spájajúce čerpanie únijných peňazí s dodržiavaním princípov právneho štátu.

"Žiadne ďalšie výhovorky pre odklad. Konajte teraz," vyhlásil zelený europoslanec Daniel Freund, ktorý s kolegami pripravil právne podklady pre využitie nového mechanizmu v maďarskom prípade.

Von der Leyenová zopakovala, že komisia chce po dôkladnej príprave začať pravidlo využívať na jeseň.

Únijná exekutíva zároveň nateraz odmieta schváliť maďarský plán obnovy, na základe ktorého má krajina čerpať peniaze z mimoriadneho pokrízového fondu EÚ.

Dôvodom sú podľa únijných činiteľov obavy z nedostatočnej ochrany peňazí pred korupciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h