SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vedci a lekári vyzvali Johnsona, aby odložil "nebezpečné" uvoľňovanie opatrení

Varovali, že ak Británia 19. júla napriek rozširujúcej sa tretej vlne pandémie skutočne uvoľní opatrenia, nakazia sa ďalšie milióny ľudí.

Premiér Boris Johnson dúfa, že ďalšia vlna bude napriek uvoľneniu miernejšia.Premiér Boris Johnson dúfa, že ďalšia vlna bude napriek uvoľneniu miernejšia. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Viac ako 100 vedcov a lekárov z rôznych krajín sveta vyzvalo britského premiéra Borisa Johnsona, aby odložil "nebezpečné a predčasné" uvoľňovanie opatrení v Anglicku, pokým nebude proti koronavírusu zaočkovaných viac ľudí.

Informoval o tom v stredu denník The Guardian.

Spojené kráľovstvo v stredu hlásilo – prvýkrát od januára – vyše 30 000 nových prípadov nákazy koronavírusom za deň. Zároveň bol zaznamenaný viac než 40-percentný nárast v počte hospitalizácií a úmrtí.

Britská vláda sa pritom v súčasnosti pripravuje na zrušenie všetkých epidemiologických reštrikcií v Anglicku, k čomu by malo dôjsť 19. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Výzvu Johnsonovi adresovalo viac než 100 medzinárodných expertov v liste zverejnenom v odbornom zdravotníckom časopise The Lancet.

Autori varovali, že ak Británia 19. júla napriek rozširujúcej sa tretej vlne pandémie skutočne uvoľní opatrenia, nakazia sa ďalšie milióny ľudí.

Podľa nich hrozí, že celá jedna generácia ľudí bude mať chronické zdravotné problémy súvisiace s tzv. dlhým covidom, dôsledky ktorého môžu byť citeľné aj celé desaťročia.

Podľa zdrojov z britskej vlády sa – bez ohľadu na počty nových prípadov – o odklade uvoľnenia opatrení neuvažuje. K zmene by mohlo dôjsť len v prípade, že by sa v krajine začal šíriť nejaký nový, mimoriadne nebezpečný variant vírusu.

Prudký nárast prípadov, ktorý bude podľa aktuálnych prognóz v ďalších týždňoch pokračovať, zrejme spôsobil nový variant delta. O dva týždne by počet prípadov mohol prekonať zimné maximum 68 000 a do konca júla dosiahnuť šesťmiestne číslo.

Skryť Vypnúť reklamu

Vládni experti tvrdia, že tento nárast je v súlade s prognózami a počas letných mesiacov by narastal aj bez uvoľnenia opatrení.

Podľa autorov článku v časopise The Lancet rýchle šírenie nákazy vytvorí "úrodnú pôdu pre vznik variantov odolných voči vakcínam" a spôsobí veľké komplikácie zdravotníkom vyčerpaným z predchádzajúcich vĺn šírenia nákazy.

"(Britská) vláda sa podľa nášho názoru pripravuje na nebezpečný a neetický experiment," uviedli vedci a lekári s viac ako desiatich krajín sveta, medzi ktorými sú renomovaní experti ako Chaand Nagpaul, Eric Topol, David King či Martin McKee.

Johnsonov kabinet by mal podľa nich oddialiť úplné znovuotvorenie krajiny dovtedy, kým nebude vysoká úroveň zaokčovanosti vo všetkých vekových skupinách vrátane adolescentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h