VILŇUS - Tlačovú konferenciu litovského prezidenta a španielskeho premiéra na leteckej základni NATO v Litve prerušil poplach kvôli dvom neohláseným a neznámym vojenským lietadlám v oblasti Baltského mora.
Vzlietli k nim dve španielskej stíhačky, z ktorých jedna predtým vytvárala kulisu pri stretnutí štátnikov s novinármi.
S odvolaním sa na španielsku vládu o tom informovala agentúra AP, píše server ech24.cz.
Podľa španielskych médií a jedného zdroja so Severoatlantickej aliancie príčinou boli dva ruské bombardéry Su-24. Moskva tvrdí, že išlo o rutinné lety v neutrálnom priestore.
Litovský prezident Gitanas Nauséda a španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý je na trojdňovej návšteve v Pobaltí, hovorili s novinármi na základni v litovskom meste Šiauliai.
Priamo za štátnikmi pritom stála jedna zo španielskych stíhačiek Eurofighter Typhoon, ktoré v rámci misie NATO práve strážia vzdušný priestor pobaltských krajín.
V jednej chvíli organizátori briefingu prerušili lídrov krajín a okolo stíhacieho lietadla vypukol zhon - osadenstvo základne stroj náhlivo pripravovalo na vzlet.
Zábery z tlačovej konferencie neskôr zverejnil Nauséda na svojom twitteri.
Loading
...
"Vidíte, všetko funguje skvele. Môžem potvrdiť, že stíhačky vzlietli za menej ako 15 minút," vyhlásil litovský prezident.
"Videli sme reálny príklad toho, čo sa obvykle deje a čo ospravedlňuje prítomnosť španielskych vojakov so siedmimi stíhacím lietadlom Eurofighter v Litve," povedal španielsky premiér, keď tlačová konferencia po prerušení zase pokračovala.
Poplach podľa španielskej vlády vyvolalo neidentifikované lietadlo. Podľa nemenovaného zdroja agentúry AP zo Severoatlantickej aliancie španielskej lietadlá vzlietli, aby "identifikovali dve lietadlá letiace do oblasti Baltského mora"; ukázalo sa, že išlo o dva ruské bombardéry Su-24.
"Tieto dve ruské lietadlá neposkytli letový plán, nemali zapnuté svoje letové transpondéry (rádiové vysielače v kokpite - pozn. red.) a nekomunikovali s riadiacimi letovej prevádzky," uviedol činiteľ z NATO.
Podľa ruského ministerstva obrany dva stroje Su-24 podnikli pravidelný cvičný let nad neutrálnymi vodami Baltského mora.
"Let bol vykonaný v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami využívaní vzdušného priestoru a bez narušenia hraníc akejkoľvek krajiny," uviedol rezort.
V čase zvýšeného napätia medzi Ruskom a Západom obe strany pravidelne vysielajú svoje stíhačky k strojom druhej strany, poznamenala agentúra AP.
Trojica baltických krajín - Estónsko, Lotyšsko a Litva - sú súčasťou Severoatlantickej aliancie od roku 2004, vlastné stíhacie lietadlá k dispozícii nemá.
Jej vzdušný priestor preto chráni NATO a v úlohe sa striedajú jednotlivé členské krajiny aliancie vrátane Českej republiky.