SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Litva začala na hraniciach s Bieloruskom stavať bariéru proti migrantom

Tento rok prekročilo hranicu už vyše 1500 ľudí, pričom 900 z nich prišlo od začiatku júla.

Zadržaní migranti.Zadržaní migranti. (Zdroj: SITA/AP)

VILNIUS - Litva spustila v piatok na hraniciach s Bieloruskom výstavbu bariéry zabraňujúcej vstupu migrantom na svoje územie.

Vilnius totiž viní Minsk z toho, že aktívne podporuje príchod nelegálnych migrantov do Európskej únie, píše agentúra Reuters.

Prvý úsek bariéry bude dlhý 500 metrov a vysoký 1,8 metra a bude pozostávať z ostnatého drôtu, priblížila hovorkyňa litovského rezortu obrany Rúta Montvilé.

Zhruba 78 kilometrov na hraniciach oplotili už v predchádzajúcich rokoch a približne 258 kilometrov je podľa údajov ministerstva obrany monitorovaných elektronicky.

SkryťVypnúť reklamu

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája povedal, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ.

Vyhlásil to po uvalení sankcií EÚ v dôsledku presmerovania dopravného lietadla do Minska, kde zadržali bieloruského disidenta na jeho palube.

Litovská vláda vyhlásila pre stúpajúci počet migrantov z Bieloruska, s ktorým krajina zdieľa 679 kilometrov dlhú hranicu, začiatkom júla núdzový stav.

Tento rok prekročilo hranicu už vyše 1500 ľudí, pričom 900 z nich prišlo od začiatku júla. V roku 2020 pritom Litva zadržala na hraniciach s Bieloruskom iba 81 migrantov.

V stredu Litva ohlásila, že začne s výstavbou pohraničnej bariéry a do oblasti vyšle vojakov, aby zabránili migrantom v nelegálnom vstupe na územie republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Litovská premiérka Ingrida Šimonyté v piatok pre miestnu stanicu uviedla, že prílev migrantov zo susedného Bieloruska sám od seba neprestane. "Keďže Bielorusko na týchto ľuďoch zarába – z vízových poplatkov, a myslím si, že od nich dostáva i iné príjmy –, bolo by ťažké bez dodatočného ovplyvňovania očakávať akýkoľvek pozitívny trend," povedala.

V stredu predsedkyňa litovskej vlády s odvolaním sa na cestovné dokumenty minimálne jedného migranta, ktorý sa dostal do Litvy, povedala, že Bielorusko migrantom ponúka lety do Minska. Hlavným letiskom, odkiaľ tieto osoby do Bieloruska prichádzajú, je podľa jej slov iracký Bagdad. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis dodal, že migranti prichádzajú i z Turecka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu