SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Litva začala na hraniciach s Bieloruskom stavať bariéru proti migrantom

Tento rok prekročilo hranicu už vyše 1500 ľudí, pričom 900 z nich prišlo od začiatku júla.

Zadržaní migranti.Zadržaní migranti. (Zdroj: SITA/AP)

VILNIUS - Litva spustila v piatok na hraniciach s Bieloruskom výstavbu bariéry zabraňujúcej vstupu migrantom na svoje územie.

Vilnius totiž viní Minsk z toho, že aktívne podporuje príchod nelegálnych migrantov do Európskej únie, píše agentúra Reuters.

Prvý úsek bariéry bude dlhý 500 metrov a vysoký 1,8 metra a bude pozostávať z ostnatého drôtu, priblížila hovorkyňa litovského rezortu obrany Rúta Montvilé.

Zhruba 78 kilometrov na hraniciach oplotili už v predchádzajúcich rokoch a približne 258 kilometrov je podľa údajov ministerstva obrany monitorovaných elektronicky.

Skryť Vypnúť reklamu

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája povedal, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ.

Vyhlásil to po uvalení sankcií EÚ v dôsledku presmerovania dopravného lietadla do Minska, kde zadržali bieloruského disidenta na jeho palube.

Litovská vláda vyhlásila pre stúpajúci počet migrantov z Bieloruska, s ktorým krajina zdieľa 679 kilometrov dlhú hranicu, začiatkom júla núdzový stav.

Tento rok prekročilo hranicu už vyše 1500 ľudí, pričom 900 z nich prišlo od začiatku júla. V roku 2020 pritom Litva zadržala na hraniciach s Bieloruskom iba 81 migrantov.

V stredu Litva ohlásila, že začne s výstavbou pohraničnej bariéry a do oblasti vyšle vojakov, aby zabránili migrantom v nelegálnom vstupe na územie republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Litovská premiérka Ingrida Šimonyté v piatok pre miestnu stanicu uviedla, že prílev migrantov zo susedného Bieloruska sám od seba neprestane. "Keďže Bielorusko na týchto ľuďoch zarába – z vízových poplatkov, a myslím si, že od nich dostáva i iné príjmy –, bolo by ťažké bez dodatočného ovplyvňovania očakávať akýkoľvek pozitívny trend," povedala.

V stredu predsedkyňa litovskej vlády s odvolaním sa na cestovné dokumenty minimálne jedného migranta, ktorý sa dostal do Litvy, povedala, že Bielorusko migrantom ponúka lety do Minska. Hlavným letiskom, odkiaľ tieto osoby do Bieloruska prichádzajú, je podľa jej slov iracký Bagdad. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis dodal, že migranti prichádzajú i z Turecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 18m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 48m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 15 h