SME
Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Na bielom pive záleží. Reklama poľského pivovaru vyvolala emócie i obvinenie z rasizmu

Niektorí požadujú jej stiahnutie a označujú ju za "zneužitie" smrti Afroameričana George Floyda, iní ju považujú za podarenú akciu, ktorá rozzúri poľskú ľavicu.

Reklama, ktorá mnohých pobúrila.Reklama, ktorá mnohých pobúrila. (Zdroj: Reprofoto Youtube)

VARŠAVA - Reklama na nové pivo nazvané "White IPA Matters" od poľského pivovaru vyvolala na internete vlnu búrlivých reakcií.

Zatiaľ čo niektorí požadujú jej stiahnutie a označujú ju za "zneužitie" smrti Afroameričana Georgea Floyda, iní ju považujú za podarenú akciu, ktorá rozzúri poľskú ľavicu.

Reklama, ktorú vydal pivovar Mentzen, ukazuje pracujúceho černošského čašníka obklopeného nespočetným množstvom predmetov z amerického juhu, vrátane práporu Konfederácie, často považovaného za symbol otrokárstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Pivovar vlastní politik Slawomir Mentzen z krajne pravicovej Konfederácie, píše server idnes.cz.

Kým čašník utiera poháre, do podniku vchádza človek, ktorý černochovi po doske baru pošle fľašu piva s nápisom "White IPA matters" ("na bielom IPA záleží").

"To je to, čo som potreboval," vydýchne po napití.

Načítavam video...

Pivovar kvôli reklame čelí na internete vlne negatívnych reakcií. Ľudia ju najčastejšie označujú za rasistickú a požadujú jej odstránenie.

"Slawomir je rasista prenasledujúci menšiny," napísal na YouTube užívateľ s prezývkou OpenWorld poland.

Nájdu sa však aj takí, ktorí reklamu považujú za podarenú.

"Skvelá reklama, marketingové oddelenie vie, čo robí," napísal používateľ s prezývkou G180N.

Skryť Vypnúť reklamu

"Obrancovia utláčaných černochov za tri, dva, jedna," pridal sa ďalší.

"Ľavičiari budú po tomto štekať ako zbesilí," uviedol ďalší.

"Pivo využíva smrť Geoge Floyda a rasistické reakcie na globálne hnutie Black Lives Matter," uviedol pre denník The Independent sociológ Rafal Pankowski, ktorý pôsobí na univerzite vo Varšave.

"Výrobca sa hrá s rasistickou históriou a symbolikou juhu USA. Tým, že prinútili černocha piť kvôli propagačným účelom toto nechutné pivo, sa vysmievajú obetiam rasizmu. Žiadny slušný pijan piva by nikdy nemal za túto krajne pravicovú akciu zaplatiť pivovaru ani cent," dodal Pankowski.

Spoločnosť doteraz na sťažnosti nereagovala. Mentzen svoju stranu zatiaľ viedol do dvoch volieb. V roku 2018 do lokálnych v poľskej Toruni a v roku 2019 do Európskeho parlamentu. V oboch prehral.

Skryť Vypnúť reklamu

Úmrtie černocha George Floyda, ktorému takmer deväť minút kľačal na krku policajt, ​​vlani na jar vyvolalo masívne protesty proti zakorenenému rasizmu v USA.

Súčasťou demonštrácií bolo aj hnutie za odstránenie konfederačných a koloniálnych symbolov z verejných miest. V rade amerických miest ľudia napríklad strhávali sochy južanských lídrov alebo európskych dobyvateľov Severnej Ameriky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto činu.

Podľa vládnych štatistík od apríla 2020 do 2021 polícia zaznamenala 41-tisíc prípadov útokov s nožom, z toho 224 smrteľných.


idnes.cz 4 h
Ilustračné foto.

Maďarsko po vyše 3,5 roku výstavby dokončilo a oficiálne spustilo nový 57-kilometrový úsek diaľnice M30 medzi Miškolcom a Tornyosnémeti.


SITA 6 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 19 percent.


TASR 7 h
Ilustračné foto kapsuly Blue Origin na hranici atmosféry a kozmu.

Stanica by mala okrem vedeckých účelov slúžiť aj obchodným partnerom či vesmírnym turistom.


TASR 10 h
Skryť Zatvoriť reklamu