SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Mesto Charlottesville odstránilo sochy dvoch konfederačných generálov

Kritici ich označujú za symbol rasizmu, otroctva a útlaku Afroameričanov, zatiaľ čo stúpenci v súvislosti so strhávaním sôch hovoria o ničení a popieraní historického dedičstva.

Odstránenie jednej zo sôch v Charlotsville.Odstránenie jednej zo sôch v Charlotsville. (Zdroj: Twitter The Recount)

CHARLOTTESVILLE - V meste Charlottesville v americkom štáte Virgínia odstránili v sobotu sochy dvoch generálov tzv. južanskej konfederácie, ktorá počas americkej občianskej vojny (1861-65) bojovala za zachovanie otroctva. Informovala o tom agentúra AFP.

Jazdecké sochy generálov Roberta E. Leeho a Thomasa "Stonewalla" Jacksona odstránili mestom poverení pracovníci za pomoci žeriavov a za nadšeného pokriku zhromaždeného davu. Bezprostredne neboli hlásené nijaké násilnosti.

Obe kontroverzne vnímané sochy sa v posledných rokoch stali dejiskom protestov vrátane zhromaždenia belošských rasistov roku 2017 sprevádzaného násilnosťami. Jeden z nich vrazil autom do davu protidemonštrantov, pričom usmrtil jednu ženu a zranil ďalších vyše 20 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Spojených štátoch už boli odstránené stovky konfederačných sôch a monumentov, čo je však vnímané veľmi kontroverzne. Kritici ich označujú za symbol rasizmu, otroctva a útlaku Afroameričanov, zatiaľ čo stúpenci v súvislosti so strhávaním sôch hovoria o ničení a popieraní historického dedičstva.

"Odstránenie tejto sochy je malým krokom na ceste k tomu, aby sa Charlottesville, Virgínia a Amerika vyrovnali s hriechom, ktorým bola ochota ubližovať ľuďom tmavej pleti pre ekonomický zisk," uviedla afroamerická starostka Charlottesville Nikuyah Walkerová.

Odstraňovanie konfederačných symbolov sa v USA zintenzívnilo počas masových protestov proti rasizmu a policajnému násiliu, ktoré vyvolala vlaňajšia smrť Georgea Floyda. Tento Afroameričan zomrel počas májového zásahu belošského policajta v Minneapolise v štáte Minnesota.

SkryťVypnúť reklamu

Historici upozorňujú, že väčšina tzv. konfederačných sôch, ktoré sa stávajú predmetom kontroverzií, bola postavená až v období po skončení občianskej vojny, často až v prvej polovici 20. storočia, keď v južanských štátoch USA platili rasové segregačné zákony (1876-1965) diskriminujúce černošské obyvateľstvo.

Napríklad bronzové jazdecké sochy generálov Leeho a Jacksona stáli v parku v Charlotesville od 20. rokov 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu