SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Mesto Charlottesville odstránilo sochy dvoch konfederačných generálov

Kritici ich označujú za symbol rasizmu, otroctva a útlaku Afroameričanov, zatiaľ čo stúpenci v súvislosti so strhávaním sôch hovoria o ničení a popieraní historického dedičstva.

Odstránenie jednej zo sôch v Charlotsville.Odstránenie jednej zo sôch v Charlotsville. (Zdroj: Twitter The Recount)

CHARLOTTESVILLE - V meste Charlottesville v americkom štáte Virgínia odstránili v sobotu sochy dvoch generálov tzv. južanskej konfederácie, ktorá počas americkej občianskej vojny (1861-65) bojovala za zachovanie otroctva. Informovala o tom agentúra AFP.

Jazdecké sochy generálov Roberta E. Leeho a Thomasa "Stonewalla" Jacksona odstránili mestom poverení pracovníci za pomoci žeriavov a za nadšeného pokriku zhromaždeného davu. Bezprostredne neboli hlásené nijaké násilnosti.

Obe kontroverzne vnímané sochy sa v posledných rokoch stali dejiskom protestov vrátane zhromaždenia belošských rasistov roku 2017 sprevádzaného násilnosťami. Jeden z nich vrazil autom do davu protidemonštrantov, pričom usmrtil jednu ženu a zranil ďalších vyše 20 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V Spojených štátoch už boli odstránené stovky konfederačných sôch a monumentov, čo je však vnímané veľmi kontroverzne. Kritici ich označujú za symbol rasizmu, otroctva a útlaku Afroameričanov, zatiaľ čo stúpenci v súvislosti so strhávaním sôch hovoria o ničení a popieraní historického dedičstva.

"Odstránenie tejto sochy je malým krokom na ceste k tomu, aby sa Charlottesville, Virgínia a Amerika vyrovnali s hriechom, ktorým bola ochota ubližovať ľuďom tmavej pleti pre ekonomický zisk," uviedla afroamerická starostka Charlottesville Nikuyah Walkerová.

Odstraňovanie konfederačných symbolov sa v USA zintenzívnilo počas masových protestov proti rasizmu a policajnému násiliu, ktoré vyvolala vlaňajšia smrť Georgea Floyda. Tento Afroameričan zomrel počas májového zásahu belošského policajta v Minneapolise v štáte Minnesota.

Skryť Vypnúť reklamu

Historici upozorňujú, že väčšina tzv. konfederačných sôch, ktoré sa stávajú predmetom kontroverzií, bola postavená až v období po skončení občianskej vojny, často až v prvej polovici 20. storočia, keď v južanských štátoch USA platili rasové segregačné zákony (1876-1965) diskriminujúce černošské obyvateľstvo.

Napríklad bronzové jazdecké sochy generálov Leeho a Jacksona stáli v parku v Charlotesville od 20. rokov 20. storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


13m
Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 49m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 1 h