SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Staršia žena sa nakazila dvomi variantmi koronavírusu naraz a zomrela

Lekári zistili, že mala v krvi alfa a beta variant, pravdepodobne sa nainfikovala od dvoch rôznych ľudí. Podľa vedcov bude takých prípadov viac.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - V Belgicku zomrela 90-ročná žena, ktorá sa infikovala dvoma rôznymi variantmi nového koronavírusu súčasne. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na belgických vedcov.

Neočkovaná žena žila sama doma, kde sa o ňu starala opatrovateľská služba. Po tom, ako viackrát spadla, ju začiatkom marca previezli do nemocnice v meste Aalst, kde ju v ten istý deň pozitívne testovali na prítomnosť koronavírusu.

Spočiatku bola saturácia jej krvi kyslíkom dostačujúca, no potom sa jej stav rýchlo zhoršil a o päť dní zomrela, uviedol vo vyhlásení Európsky kongres pre klinickú mikrobiológiu a infekčné choroby.

Skryť Vypnúť reklamu

Následné testy ukázali, že bola infikovaná dvoma variantmi koronavírusu naraz - alfa aj beta.

"Obidva varianty boli v tom čase v Belgicku prítomné, takže je pravdepodobné, že táto pani bola súčasne infikovaná rôznymi vírusmi od dvoch rôznych ľudí," povedala molekulárna biologička Anne Vankeerberghenová z nemocnice OLV v Aalste, ktorá štúdiu viedla.

Či je táto koinfekcia zodpovedná za rýchle zhoršenie zdravotného stavu tejto dôchodkyne, je však podľa Vankeerberghenovej ťažké povedať.

Aj keď v odborných časopisoch zatiaľ neboli publikované prípady takýchto koinfekcií, predpokladá, že pravdepodobne ide o "podceňovaný jav", pretože sa nerobí dostatok testov na prítomnosť jednotlivých variantov.

Podľa vedcov bude takých prípadov pribúdať, píše server bbc.com.

Skryť Vypnúť reklamu

Brazílski vedci v januári informovali o prípade dvoch ľudí, ktorí sa nakazili dvoma rôznymi kmeňmi koronavírusu súčasne, ale ani táto štúdia zatiaľ nebola publikovaná vo vedeckom časopise.

Belgická štúdia podľa virológa Lawrencea Younga z britskej univerzity vo Warwicku ukázala, že sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či infekcia niekoľkými znepokojujúcimi variantmi koronavírusu SARS-CoV-2 ovplyvňuje klinický priebeh ochorenia COVID-19 a či to nejakým spôsobom ovplyvňuje účinnosť očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 1 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 27m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 14 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 14 h