SME
Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Závažné rozhodnutie ústavného súdu. Opäť sa zmení režim na hraniciach aj cestovateľský semafor

Ide o povinnú karanténu pre nezaočkovaných pri návrate na Slovensko a nové pravidlá o testoch pre nezaočkovaných pendlerov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Marko Erd/SME)

Režim na hraniciach sa opäť bude meniť, zasiahol ústavný súd.

Podľa informácií Markízy v utorok 13. júla sudcovia rozhodli o pozastavení účinnosti vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach.

Ide o povinnú karanténu pre nezaočkovaných pri návrate na Slovensko a nové pravidlá o testoch pre nezaočkovaných pendlerov.

Súd zároveň týmto rozhodnutím obnovil platnosť vyhlášky z júna, ktorá upravuje cestovateľský semafor a rozdeľuje krajiny na zelené, červené a čierne. Viac informácií poskytne súd dnes.

Čo sa zrejme zmení?

Dvojtýždňovej karanténe pri vstupe na Slovensko sa podľa spomenutej vyhlášky vyhnú cestujúci, ktorí sú zaočkovaní proti COVIDU-19, ďalej pracovníci vo vybraných profesiách a tiež ľudia, ktoré Slovenskom iba prechádzajú.

Skryť Vypnúť reklamu

V prechodnom období sa výnimka z izolácie vzťahuje aj na osoby zaočkované zatiaľ len prvou dávkou vakcíny proti COVIDU-19 a na ľudí, ktorí cez hranice dochádzajú za prácou.

Karanténu je možné skrátiť absolvovaním testu na koronavírus s negatívnym výsledkom, podstúpiť ho ale možno najskôr piaty deň izolácie.

Proti sprísneniu režimu na hraniciach sa konali viaceré protesty. Nariadenie tiež skomplikovalo cesty neočkovaných turistov na Slovensko a to sa nepáčilo podnikateľom v cestovnom ruchu.

Pobyty začali rušiť hostia z Česka i z Poľska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 15 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h