SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Petr Drulák: Pochopí európska vrchnosť, že stredná Európa nie je dojnou kravou?

Progresivistickej oligarchii, ktorá ovláda verejný život v bohatšej časti Európy, sa podarilo v posledných dvadsiatich rokoch postaviť Európu na hlavu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Aký je rozdiel medzi demokraciou maďarskou a európskou?

Kým maďarská vláda má nespochybniteľnú demokratickú legitimitu, európske inštitúcie dlhodobo trpí veľkým demokratickým deficitom.

Ale problém sa hľadá inde, píše bývalý námestník ministra zahraničia Českej republiky Petr Drulák v komentári uverejnenom na serveri idnes.cz.

Holandský premiér Mark Rutte vyzval v Bruseli Maďarsko, aby buď zrušilo zákon zakazujúci propagáciu homosexuality medzi mládežou, alebo vystúpilo z EÚ.

Hovoril tým z duše európskym progresivistom, ktorí dlhodobo vyčítajú maďarskej a poľskej vláde porušovanie demokracie a európskych hodnôt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho luxemburský kolega Xavier Bettel sa potom ešte s ostatnými šéfmi európskych vlád podelil o svoju traumu spôsobenú tým, že ho vlastná matka zavrhla ako homosexuála.

S maďarským zákonom to síce nesúviselo, ale hocikoho dojalo, že premiér najbohatšej krajiny EÚ je vlastne trpiacim príslušníkom ostrakizovanej menšiny.

Podobné debaty by boli ťažko predstaviteľné ešte v čase, keď sme do Európskej únie vstupovali. Aj vtedy sa diskutovalo o hodnotách, neprivilegovaných menšinách a európskej demokracii.

Ale nejako opačne. Európske hodnoty hájili konzervatívci. Išlo im o slobodu, národ, kresťanstvo či rodinu, ktoré odkazovali na skúsenosti predchádzajúcich generácií.

Progresivisti sa spočiatku diskusiu o hodnotách vyhýbali, ale nakoniec našli účinnejšiu stratégiu: dali hodnotám opačný obsah a prešli do útoku.

SkryťVypnúť reklamu

V ich poňatí hodnoty odkazujú na rokovania, ktoré predchádzajúce generácie zavrhovali, ale ktoré sa práve preto majú stať všeobecne záväznou normou.

Podobne predefinovali znevýhodnených. Pôvodne išlo o strednú a východnú Európu. Tá v deväťdesiatych rokoch za cenu veľkých obetí začala prekonávať zaostalosť spôsobenú komunistickým experimentom, od EÚ si sľubovala, že dobiehania urýchli.

Ale Česko a Maďarsko na tom dnes nie sú na tom v porovnaní s Nemeckom o veľa lepšie ako v čase vstupu do EÚ.

Poľsko a Slovensko si síce z horšej východiskovej pozície voči Nemecku polepšili, ale už tiež narazili na strop prosperity stojacej na zahraničných investíciách, lacnej práci a montovniach.

Rumuni, Bulhari, Litovčania a Lotyši radšej rovno emigrujú na Západ.

SkryťVypnúť reklamu

Toto znevýhodnenie pravdepodobne pretrvá niekoľko generácií už preto, že elitám bohatšej časti Európy úplne vyhovuje: majú tu lacnú, kvalifikovanú a disciplinovanú pracovnú silu, spoľahlivých subdodávateľov, a pritom žiadnych skutočných konkurentov.

Kto je tu privilegovaný?

Aby sa tento stav udržal, ideológovia progresivizmu vysvetľujú, kto je a kto nie je privilegovaný.

Bežná Češka za kasou supermarketu nemeckého vlastníka, bežný Slovák v montovni dodávateľa francúzskej automobilky či ich miestni manažéri?

Síce berú trikrát menej, než sa za rovnakú prácu platí na Západe, ale nemajú si načo sťažovať, pretože sa predsa majú lepšie ako za komunizmu.

Konvergencia s Nemcami či Rakúšanmi rovnako nie je na programe dňa, pretože je potrebné riešiť klimatické zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Stredoeurópania musí pochopiť, že sú privilegovaní a že sa im vlastne darí až príliš dobre na to, v akých predsudkoch stále žijú.

Potom sa im ľahšie vysvetlí, že skutočnými obeťami našej doby sú migranti, ktorých prísun európsky kapitál potrebuje, ale aj taký Xavier Bettel.

Síce stojí na čele superbohatého veľkovojvodstva, ktorá žije z daňových optimalizácií firiem z celého sveta vrátane tých našich, ale čo to znamená vedľa jeho pocitu diskriminácie, o ktorý sa mohol v Bruseli na najvyššej politickej úrovni podeliť?

Ak to miestni napriek tomu nepochopia, je namieste im ukázať dvere, ako to urobil premiér Holandska, ďalšieho daňového raja, ktorému stredoeurópske peniaze nesmrdia.

Európskej vrchnosti sa podarilo obrátiť aj diskusiu o európskej demokracii.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým sa týkala demokratického deficitu európskych inštitúcií: Európskeho parlamentu, ktorý nemá nič spoločné s európskou tradíciou zastupiteľskej demokracie, Európskej komisie, ktorej aparát pripravuje rozhodnutia, s ktorými zvolení politici moc nezmôžu, Európskeho súdneho dvora, ktorý neustále rozširuje kompetencie európskych inštitúcií, vrátane svojich vlastných za hranice toho, čo mu bolo zverené členskými štátmi.

Hoci tieto problémy sa časom skôr prehĺbili, za problém európskej demokracie už nie sú považované európske inštitúcie, ale členské štáty.

Európske inštitúcie, o ktorých demokratickosti pochybuje aj rad ich priaznivcov, sa dnes absurdne pasujú do role ochrancov demokracie v Poľsku či Maďarsku bez ohľadu na to, že ich vlády majú nespochybniteľnú demokratickú legitimitu.

SkryťVypnúť reklamu

Progresivistickej oligarchii, ktorá ovláda verejný život v bohatšej časti Európy, sa podarilo v posledných dvadsiatich rokoch postaviť Európu na hlavu.

Chráni tým svoje pozície proti záujmom strednej Európy.

Je preto načase, aby si stredná Európa našla spojenca, buchla do stola a Európu začala stavať späť na nohy.

Európska vrchnosť by mala pochopiť, že české banky a supermarkety nemusia byť na večné časy ich dojnou kravou a že väčšina inak tolerantnej spoločnosti má plné zuby stupňujúcich sa nárokov sexuálnych menšín a ďalších spoločenských experimentov.

Namiesto zásahov do maďarského školstva a nepremysleného presadzovania elektromobilov či obnoviteľnej energie by sa Európska komisia mala zaoberať ekonomickou konvergenciou medzi západom a východom či daňovým predátorstvom Holandska a Luxemburska.

SkryťVypnúť reklamu

Pravica si niečo z toho uvedomuje, Orbán s Kaczyńským už vytvárajú okolo Deklaráciou o budúcnosti Európy celoeurópsku alianciu podobne zmýšľajúcich.

Ľavica sa zatiaľ buď lokajsky drží európskeho hlavného prúdu, alebo predstiera, že sa jej to netýka.

Pokiaľ však nemá čo povedať k budúcnosti Európy, má nárok na budúcnosť vlastnú?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu