SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zákaz spaľovacích motorov u áut môže paradoxne zhoršiť klímu, varujú experti

Ľudia si totiž vo väčšej miere pred rokom 2035 kúpia autá s benzínovými a dieselovými motormi a zároveň budú dlhšie používať staršie a menej ekologické vozidlá.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Stanovenie pevného dátumu zákaz predaja áut so spaľovacími motormi môže podľa automobiliek a expertov paradoxne znamenať zhoršenie klímy.

Ľudia si totiž vo väčšej miere pred rokom 2035 kúpia autá s benzínovými a dieselovými motormi a zároveň budú dlhšie používať staršie a menej ekologické vozidlá.

Pre automobilky to bude znamenať dodatočné náklady spojené s urýchlením prechodu k elektrickým vozidlám, vyššie investície i ďalšie neistotu, píše server echo24.cz.

Uviedlo to včera Združenie automobilového priemyslu (SAP).

Skryť Vypnúť reklamu

Európska komisia včera v rámci prelomového klimatického balíka navrhla, aby nové vozidlá od roku 2035 nemohli produkovať žiadne emisie oxidu uhličitého.

Únijná exekutíva tiež chce výrazne podporiť predaj elektromobilov, pre ktoré by mali členské krajiny budovať podstatne viac dobíjacích staníc.

Plán musia schváliť členské štáty a Európsky parlament.

"Ako dôsledok 100-percentného vylúčenia spaľovacích motorov z nových osobných vozidiel bude veľmi pravdepodobne narastať staroba využívaných vozidiel, ktoré budú najmä domácnosti dlhšie prevádzkovať v prípadoch, keď im nebude vyhovovať elektromobil alebo pre nich bude príliš drahý," uviedol partner EY pre automobilový priemysel Petr Knap.

Pozitívne by naopak podľa neho v tejto variante bol jasne definovaný záväzok členských krajín prispieť k zlepšeniu podmienok, teda dobíjacie infraštruktúry, pre rozvoj alternatívnych pohonov. Doteraz boli zaväzovaní len výrobcovia, a nebol žiadny tlak na vytvorenie a uľahčenie dopytu.

Skryť Vypnúť reklamu

"So stanovením pevného dátumu zákaz predaja spaľovacích motorov nesúhlasíme a pre celý automobilový priemysel by mohlo ísť v konečnom dôsledku o kontraproduktívne rozhodnutie. Nejde totiž zďaleka len o automobilky, ale aj ich dodávateľov, pre ktorých bude budúci desaťročia extrémne náročné a veľmi nákladné, z hľadiska plánovania a preskupovanie výroby existujúcich i novo požadovaných technológií. Negatívne vplyvy možno preto očakávať v rámci celého hodnotového reťazca autopriemyslu, a to vrátane dopadov na pracovný trh," uviedol výkonný riaditeľ združenia Zdeněk Petzl.

Podľa Petzla by v pláne mali zohľadniť rozdielne geografické aj ekonomické podmienky v jednotlivých členských štátoch EÚ.

Navrhovaná regulácia tiež podľa neho málo zohľadňuje prínos syntetických a obnoviteľných palív pre dekarbonizáciu i existujúceho vozového parku, ako aj potrebu zachovania adekvátnych technologických riešení pre široké portfólio využitie vozidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

"Úplne zásadnou úlohou tiež je, aby zmeny vyžiadané reguláciou nepredstavovali skokové zásahy do objemov výroby jednotlivých technológií a dielov a jej plánovanie," podotkol Petzl.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 13 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h