SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Predbežné opatrenia Súdneho dvora EÚ nie sú pre Poľsko záväzné, rozhodol ústavný súd

Poľsko síce je členom Európskej únie, organizácia súdnictva však spadá pod zvrchovanú kompetenciu poľských úradov a poľskej legislatívy, konštatoval poľský ústavný tribunál.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY)

VARŠAVA - Predbežné opatrenia Súdneho dvora Európskej únie (ECJ) týkajúce sa poľského súdnictva odporujú poľskej ústave a nie sú právne záväzné.

Oznámil to v utorok poľský ústavný súd.

Poľsko síce je členom Európskej únie, organizácia súdnictva však spadá pod zvrchovanú kompetenciu poľských úradov a poľskej legislatívy, konštatoval ústavný tribunál.

Spor začal minulý rok, keď ECJ predbežným opatrením nariadil Varšave, aby neuvádzala do praxe novú disciplinárnu komoru najvyššieho súdu.

Podľa odporcov má komora slúžiť ako nástroj na umlčanie nepohodlných sudcov a prokurátorov, ktorí kritizujú zmeny v súdnictve presadzované súčasnou pravicovou vládou od jej nástupu v roku 2015.

Vláda súdnu reformu obhajuje ako potrebnú v záujme očistenia súdnictva od pretrvávajúcich vplyvov komunistickej éry.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmeny v súdnictve priviedli Európsku komisiu (EK) k otvoreniu konania o porušení práva EÚ, na základe ktorého by Poľsko mohlo čeliť sankciám.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Očkovanie vakcínou Pfizer.

Úradu verejného zdravotníctva SR umožní reflektovať digitálne očkovacie preukazy pri tvorbe protipandemických opatrení.


SITA a 1 ďalší 18m
Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 2 h
Pápež František.

Rozhodnutie umožniť prítomnosť pri bohoslužbách pápeža len zaočkovaným osobám vníma publicista ako možné porušenie ústavy a zároveň ako porušenie protipandemických opatrení.


TASR 48m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 15 h